Zamki i pałace w Polsce

Zamki i pałace w Polsce

Podróże 0 Comment

Wakacje to szczególny czas na podróże. Mamy więcej czasu, ochoty, a sprzyjająca pogoda zachęca nas do poznawania świata. Często wybieramy odpoczynek aktywny, który pozwala nam poznać historię, sztukę czy architekturę. Pragniemy wyciągnąć z wycieczek ciekawostki, które nas wzbogacą. Miejscami idealnymi do tego typu odpoczynku są wszelakie pałace i zamki. Okazałe, warowne budynki są często ostoją historyczną danego regiony. Czy zamki i pałace znajdziemy również w Polsce? Oczywiście, jest ich mnóstwo. Bardzo popularne niczym Zamek Królewski, ale także te mniej znane, a równie efektowne jak np.: Pałac w Supraślu. Przedstawiamy kilka subiektywnych propozycji.

Pałac w Paszkówce

Neogotycki budynek położony niedaleko Krakowa. O jego historii wiadomo niewiele. Został zaprojektowany przez Feliksa Księżarskiego. Miejsce to warto odwiedzić ze względu na piękne zdobienia: sklepienie krzyżowo-żebrowe, sterczyny ryzality. Przetrwał drugą wojnę światową i przeszedł na własność Skarbu Państwa. Obecnie jest własnością prywatną. W budynku znajduje się hotel i centrum konferencyjne.

Zespół pałacowo-parkowy w Książu Wielkim

Zabytek XVI wiecznej architektury polskiej. Powstał z rozkazu rodu Myszkowskich. Architektem budynku jest Santi Gucci. W XVIII wieku podczas przebudowy dodano do niego elementy barokowe. Obecnie w miejscu tym mieści się Zespół Szkół im. Wincentego Witosa i Zespół Szkół Rolniczych, jednak nie przeszkadza to, by budynek należał do projektu „Szlak Renesansu w Małopolsce”.

Pałac w Guzowie

Neorenesansowa rezydencja położona na Mazowszu. Początkowo otoczony ogrodem włoskim, po przebudowach stworzono tam ogród angielski. W czasach I wojny światowej mieścił się tam szpital, natomiast podczas II wojny światowej budynek został całkowicie zdewastowany. Ciekawostką jest, iż oprócz bogatej historii miejsce to promowało książkę Agathy Christie, pojawiło się w serialu Ekstradycja, a także w filmie Klucznik. W pałacu tym został też nakręcony teledysk do jednej z piosenek Pati Yang.

Pałac w Antoninie

Letni pałac myśliwski wybudowany z rozkazu Antoniego Henryka Radziwiłła. Jest to drewniany, neoklasycystyczny budynek stojący na terenie parku krajobrazowego. Główne pomieszczenie zbudowane jest na planie ośmiokąta, a dodatkowe sale tworzą kształt krzyża. Obecnie znajduje się tam hotel.

Pałac w Brynku

Pałac wybudowany w 1829 roku. Reprezentuje styl eklektyczny. Pierwszym właścicielem był Bernard von Rosenthal. Obecnie w budynku mieści się internat. Pałac jest dwupiętrowy, ozdobiony kolumnami jońskimi. W zespole tym oprócz ogrodu i pałacu mieści się również kaplica, oranżeria i oficyna.

Pałac w Wojanowie

Położony w Kotlinie Jeleniogórskiej. Obecny neogotycki wyląd zawdzięcza Fryderykowi Wilhelmowi II. Obiekty posiada cztery wieże, a także otoczony jest starym parkiem, u podnóża budynku znajduje się natomiast piękny ogród.

Pałac w Supraślu

Pałac Buchholtzów zbudowany w stylu secesyjnym jako siedziba fabrykantów. We wnętrzu znajdziemy oryginalne szesnastowieczne polichromie, sztukaterie oraz żeliwna klatka schodowa. Budynek otoczony jest jedynym w okolicy ogrodem secesyjnym.

Zamek w Mosznej

Jeden z najbardziej znanych obiektów na ziemi opolskiej. Początkowo powstał w stylu barokowym. Jednak po pożarze odbudowano go w stylach neogotyckim i neorenesansowym. W otaczającym parku zobaczyć można rzadko występujące rododendrony. W miejscu tym co roku odbywa się Święto Kwitnącej Azalii.

Zamek Ogrodzieniec

Jeden z najbardziej popularnych zamków na szlaku Orlich Gniazd. Wybudowany w XV wieku przez Włodków Sulimczyków. Leży na wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. To w tym miejscu nagrywano niektóre ze scen „Janosika”, a także sceny z „Zemsty” Andrzeja Wajdy

Zamek Czocha

Zamek obronny znajdujący się w miejscowości Sucha. Obecnie znajduje się tam hotel. Nieopodal znajduje się Jezioro Leśniańskie. Miejsce pełne „tajemnych przejść” Dodatkowym atutem jest to, że można wejść z pieskiem.

Zamek w Łańcucie

Rezydencja magnacka w województwie podkarpackim. W 2005 obiekt wpisany został na listę pomników historii. Największa rozbudowa zamku odbyła się w 1629 roku. Właścicielem był wtedy Stanisław Lubomirski, dlatego zamek ten często nazywa się Zamkiem Lubomirskich. W budynku znajdują się między innymi: Sala Balowa. Sala Kolumnowa, Chińskie Pokoje. Znajduje się tu również biblioteka magnacka.

Podsumowanie

W Polsce znajduje się wiele fortyfikacji, które warto zobaczyć. Często nie zdajemy sobie sprawy z bogactwa naszej kultury. Oprócz wyżej wymienionych miejsc warto również zobaczyć Malbork, Wilanów czy Zamek Królewski w Warszawie. Jednak skupiając się na tych najbardziej spopularyzowanych obiektach zapominamy o mniejszych, lecz równie kultowych.

Leave a comment

Back to Top