Wady i zalety kostki brukowej

Wady i zalety kostki brukowej

Dom 0 Comment

Kostka brukowa to niezwykle uniwersalny materiał, który wykorzystywać można przy tworzeniu różnorodnych nawierzchni. Sprawdzi się zarówno na przysklepowych parkingach, czy chodnikach dla pieszych, jednak równie dobrze może być wykorzystana w otoczeniu naszego domu – na podjeździe, w ogrodzie, czy w innych częściach podwórka. Warto pamiętać jednak, że kostka brukowa ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Poznaj najważniejsze z nich, weź je pod uwagę podczas zakupu kostki brukowej i ciesz się ich solidnym oraz atrakcyjnym wizualnie wyglądem!

Jakie są zalety kostki brukowej?

Kostka brukowa stała się obecnie jednym z najczęściej wybieranych materiałów służących do wykonania nawierzchni znajdującej się na zewnątrz budynków. Jakie czynniki stoją za tym fenomenem? Co przemawia za tym, że tysiące Polaków dokonując prac ogrodowych i budowlanych wybierają właśnie kostkę brukową? Oto najważniejsze zalety tego materiału:

  • Główną zaletą kostki brukowej jest jej duża wytrzymałość na zmienność warunków atmosferycznych oraz niska podatność na uszkodzenia. Nawierzchnia wykonana z takiego materiału to dobra inwestycja, ponieważ z powodzeniem może służyć przez naprawdę długi czas.
  • Nawierzchnia tworzona przez kostkę brukową jest bardzo funkcjonalna. Chociażby zimą odśnieżenie jej jest proste i nie powoduje zmian w strukturze ułożenia kostki. Wiosną, latem i jesienią utrzymanie kostki brukowej w czystości również nie jest skomplikowane.
  • Kostka brukowa cechuje się dużą odpornością na wysokie oraz niskie temperatury. Nie trzeba więc obawiać się, że duży mróz doprowadzi do pękania płytek, czy też pojawiania się nierówności czy uskoków.
  • Kostkę brukową można wykorzystać w wielu miejscach i na wiele sposobów. Z jednej strony można ułożyć z niej nawierzchnię o dużej powierzchni – parking, podjazd, taras, czy podłogę w altanie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby utworzyć z niej również nieco mniejsze obiekty.
  • Kostka brukowa daje nieograniczone możliwości dla kreatywności osoby, która układa kostkę. Można tworzyć klasyczne wzory, bazujące na jednokolorowej kostce i tych samych wzorach. Można również puścić wodze wyobraźni i układać wielobarwne motywy z kostek brukowych o różnych fakturach i kształtach. Możliwości aranżacyjne tego materiału są więc bardzo duże.
  • Ze względu na powszechność tego materiału, dokonanie zakupu kostki brukowej nie jest trudnym zadaniem. Bowiem każdy sklep z materiałami budowlanymi bądź ogrodniczymi ma je w swojej ofercie. Dzięki temu można przebierać wśród kostek o różnych kształtach, kolorach, jak również cechujących się zróżnicowaną jakością czy ceną. Każdy może więc szybko znaleźć idealną dla siebie kostkę brukową.

Czy kostka brukowa ma jakieś wady?

Jednak spotkać można również grupę osób, która twierdzi, że kostka brukowa nie jest materiałem idealnym. Dlatego też wybierają oni kamienie, asfalt lub większe płyty chodnikowe. Swoje stanowisko argumentują następującymi wadami kostki brukowej:

  • Jedną z podstawowych wad, jaką posiadają nawierzchnie z kostki brukowej, jest wyrastanie roślin pomiędzy pojedynczymi kostkami. Są to zwykle chwasty, mchy, trawy i porosty, które skutecznie zaburzają estetykę nawierzchni. Konieczne jest regularne usuwanie ich, które jednak jest nieco czasochłonne i trudne w wykonaniu.
  • Silne promienie słońca, padający deszcz, śnieg, lód oraz silny mróz mogą przyczyniać się do powstawania przebarwień na powierzchni kostki brukowej. Podobny efekt może przynieść połączenie ususzonych liści, traw, roślin czy fragmentów ziemi z wilgocią zalegającą na kostce. Ponadto bardzo często dochodzi do sytuacji, w której dekoracyjna, barwiona kostka brukowa zmienia swój kolor lub blaknie pod wpływem działania słońca.
  • Koszty związane z taką inwestycją to nie tylko sam zakup kostki brukowej. Trzeba liczyć się również z koniecznością kupna materiałów służących do przygotowania powierzchni pod kostkę brukową, jak również samego montażu kostki brukowej. Dodatkowe koszty mogą wiązać się również ze skorzystaniem z usług profesjonalnej ekipy zajmującej się tego rodzaju pracami wykończeniowymi, chyba, że instalacji kostki dokona się we własnym zakresie.

Podsumowanie

Jak więc widać, kostka brukowa, jako jeden z rodzajów nawierzchni zewnętrznej, posiada zarówno swoje wady, jak i zalety. Wzięcie pod uwagę tych właśnie aspektów jest niezbędne w przypadku podejmowania decyzji związanej z wyborem materiału, z którego na podwórku lub w ogródku wykona się alejki, taras, podjazd lub chodnik. Jednak przy zakupie kostki brukowej, oprócz cech wymienionych powyżej, należy wziąć pod uwagę również kwestie takie jak: grubość warstwy ściernej kostki, data wyprodukowania kostki brukowej, technologię wykorzystaną do wykonania kostki dekoracyjnej, a w przypadku barwionej kostki brukowej należy sprawdzić jakie są jakość oraz rodzaj użytych barwników. Takie wieloaspektowe podejście do zakupu tego materiału pozwoli ułożyć nawierzchnię, która nie tylko będzie atrakcyjna wizualnie, ale będzie również wytrzymała chociażby na zmienność warunków atmosferycznych.

Leave a comment

Back to Top