Pranie, wybielanie i suszenie firanek

Pranie, wybielanie i suszenie firanek

Dom 0 Comment

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie okien, które będą świeciły pustkami. Dlatego też intuicyjnym rozwiązaniem jest swego rodzaju dekorowanie ich firankami lub przynajmniej żaluzjami. Obserwując polskie domy można zauważyć, że to pierwsze rozwiązanie jest wykorzystywane znacznie częściej. Jednak bez względu na to, jakiego wyboru dokona się w tej kwestii, cele oraz funkcje zakładania firanek i rolet są bardzo do siebie podobne. Przede wszystkim mają one gwarantować intymność, osłaniać od ostrych promieni słonecznych, a także pełnić funkcje ozdobne i współgrać ze stylem, w którym utrzymana jest reszta mieszkania. Jeśli często otwiera się okno i wietrzy pomieszczenie, sprawdzą się one również jako bariera zatrzymująca zanieczyszczenia. Dlatego też, dosyć szybko można zauważyć, że białe firanki brudzą się i zmieniają swój kolor na szary. W związku z czym, bezwzględnie pamiętać trzeba o regularnym praniu firanek. Sprawdź jak tego dokonać, aby Twoje firanki zawsze pięknie się prezentowały!

Co trzeba zrobić przed wypraniem firanek?

Piorąc firanki bardzo często zapomina się o ich namoczeniu. A jest to bardzo ważny element, który należy zastosować już nawet na kilka godzin przed właściwym praniem. Wcześniejsze namoczenie firanek sprawia, że brud i zanieczyszczenia znikają o wiele szybciej. Najbardziej powszechnym rozwiązaniem jest namoczenie firanek w misce, z letnią lub chłodną wodą. Można dodać do niej jakiś środek, jego rodzaj zależy chociażby od stopnia ubrudzenia firanek. Dla przykładu, jeśli firanki są mocno pożółkłe można dodać do wody kilka łyżek sody oczyszczonej, soli kuchennej lub kilka kropel płynu do mycia naczyń.

Jeśli plamy na firankach są trwałe i bardzo widoczne niezbędne jest namoczenie ich w roztworze wody i chemicznych środków czyszczących z chlorem. Takie namaczanie może trwać nawet całą noc, a woda może zostać kilka razy wymieniona. Rano pozostaje wyprać firanki za pomocą wybranego sposobu. Aby całe okna prezentowały się dobrze nie wystarczy zawiesić w nich wypranych firanek. Bardzo ważne jest również umycie okien i szyb. Dzięki temu uczucie świeżości utrzyma się przez dłuższy czas.

Jak prać firanki w pralce?

Jak prać firanki w pralceWiększość firanek można prać w pralce, jednak pamiętać trzeba, że zwykle są one wykonane z delikatnego materiału, przez co ich czyszczenie wymaga zachowania szczególnych zasad. Wszystko po to, aby firanki zostały wyczyszczone, ale się nie zniszczyły. Podstawowe pytanie jest związane z tym jaki program prania należy wybrać? Zależy to przede wszystkim od funkcji, jakie posiada nasza pralka. Najlepiej, jeśli będzie ona posiadała program dedykowany właśnie praniu firanek. W przypadku, gdy pralka nie ma takiej opcji zalecany jest wybór programu delikatnego, który cechuje się wolniejszymi obrotami pralki. W przypadku takich programów temperatura prania wynosi około 30 stopni. Trzeba pamiętać także o wyłączeniu wirowania.

Kolejna wątpliwość dotyczy zwykle środka, w jakim powinno się prać firanki. Zaleca się, aby były to detergenty specjalnie przygotowane do prania firanek, jak również płyny do prania tkanin lub delikatne proszki przeznaczone do czyszczenia białych materiałów. Warto również zwrócić uwagę na sposób wkładania firanek do bębna pralki. Najlepiej jest złożyć je w kostkę, a następnie umieścić w specjalnym woreczku do prania firanek. Jeśli nie posiada się takiego elementu można zamiennie skorzystać z białej poszewki na poduszkę.

Kiedy firanki należy prać ręcznie?

Są również sytuacje, w których firanki są wyjątkowo delikatne i istnieje duże prawdopodobieństwo, że podczas prania w pralce ulegną one zniszczeniu. Mowa tu chociażby o firankach koronkowych, haftowanych, czy też takich, które są udekorowane frędzlami. Pozostaje więc wyprać je ręcznie. Wtedy do wanny lub miski należy nalać wodę o temperaturze około 40 stopni. Pranie firanki powinno być wykonywane delikatnymi ruchami. Materiału nie można mocno trzeć, a zamiast tego zalecane jest jego delikatne ugniatanie. Na zakończenie bardzo ważne jest dokładne, nawet kilkukrotne wypłukanie firanek.

Jeśli mimo wszystko boisz się samodzielnie prać firanki możesz oczywiście oddać je do pralni, gdzie zostaną profesjonalnie wyczyszczone. Jednak w takim przypadku należy liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, jakie trzeba przeznaczyć na taką usługę.

Jak wybielić firanki?

Jest wiele sposobów, dzięki którym można wybielić firanki i sprawić, że będą wyglądały po prostu jak nowe. Wiele spośród tych metod opartych jest na tradycyjnych, domowych rozwiązaniach, do których możesz wykorzystać chociażby składniki, które masz w swojej kuchni.

Oto najpopularniejsze metody wybielania firanek:

 • Jak wybielić firankiwybielacz
 • proszek do prania białych tkanin
 • woda z proszkiem do pieczenia
 • woda i soda oczyszczona
 • roztwór wody oraz soli kuchennej
 • krochmal w proszku lub w płynie dostępny w sklepie
 • domowy krochmal – otrzymuje się go dodając wrzątek do wody
 • pozostającej po ugotowaniu ryżu albo rozpuszczając w wodzie
 • mąkę ziemniaczaną
 • płyn do naczyń rozcieńczony w wodzie
 • woda z octem

Jak suszyć firanki?

Każda gospodyni domowa ma swoje własne, sprawdzone sposoby zarówno na pranie firanek, jak ich suszenie. Bowiem również metody suszenia firanek budzą wiele kontrowersji. Od razu zauważalne są dwa stanowiska. Jedno z nich zakłada, że firanek nie powinno się prasować. Natomiast drugie pokazuje, że nie ma żadnych przeciwwskazań wskazujących na to, że firanki nie powinny być prasowane żelazkiem. Tak naprawdę nie ważne, którą metodę się wybierze. Ważne, aby dostosować ją do rodzaju materiału, z którego wykonana jest firanka. Dobrze jest również pamiętać, że czyste firanki to dopiero pierwszy krok do sukcesu. Nawet najbardziej wybielone nie będą efektywnie się prezentować jeśli będą całe pogniecione.

Oto więc, zasady, które pokazują co trzeba zrobić, aby skutecznie i szybko wysuszyć firanki:

 • Jak suszyć firankiJeśli firanki pierze się w pralce dobrze jest skorzystać z programu bez wirowania – dzięki temu po praniu nie będą one pogniecione.
 • Piorąc w pralce pamiętaj, aby nie przeładować jej zbyt dużą ilością prania. Bowiem im mniej firanek znajduje się w bębnie pralki, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że mocno się one pogniotą. Najlepiej jest, aby firanki były prane oddzielnie i w niewielkich ilościach.
 • Firanek nigdy nie powinno się suszyć w suszarkach elektrycznych czy też na grzejnikach – może to doprowadzić do zniekształcenia ich oryginalnego kształtu.
 • Lekko osuszone firanki możesz od razu rozwiesić. Jednak na podłodze, pod firankami powinno się umieścić ręczniki, które wchłoną kapiącą z firanek wodę.
 • Najlepiej jest jednak najpierw rozwiesić firanki na suszarce lub sznurku, które znajdują się nad wanną. Firanki można suszyć również poprzez rozłożenie ich na płasko, na rozłożonych ręcznikach. Z grubsza wyschnięte, jeszcze lekko wilgotne firanki należy powiesić w oknach. Nawet, jeśli na firankach pojawiają się delikatne fałdy z biegiem czasu powinny się one ułożyć i wyprostować.

Jeśli pomimo zastosowania tych zasad firanki nadal są pogniecione trzeba zdecydować się na ich wyprasowanie. Trzeba jednak pamiętać, że temperaturę prasowania należy dostosować do materiału, z jakiego wykonane są firanki. Przed prasowaniem trzeba także sprawdzić czy spód żelazka jest idealnie czysty. W innym razie może dojść do trwałego ubrudzenia i zniszczenia firanek. Najlepszym rozwiązaniem wydawałoby się jednak skorzystanie z żelazka parowego.

Jak często należy prać firanki?

Tak naprawdę nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, jak często powinno się czyścić firanki, aby wyglądały one estetycznie. Bowiem zależy to od wielu czynników. Duże znaczenie mają chociażby indywidualne przyzwyczajenia. Są bowiem osoby, które piorą firanki w ramach generalnych porządków, które czynią zwykle na wiosnę oraz przed nadejściem zimy. Jeszcze inna grupa osób czyści firanki od tak zwanego wielkiego dzwonu, czyli na święta – Boże Narodzenie oraz Wielkanoc. Jednak prawdopodobnie wykonywanie tych czynności tylko dwa razy do roku może okazać się zbyt rzadkie. Dlatego też, bardzo często przyjmuje się zasadę, zgodnie z którą najlepszym rozwiązaniem jest pranie firanek raz na kwartał. Jednak, jeśli osobiście uważasz, że tak ścisłe trzymanie się ram czasowych nie powinno mieć zastosowania w takim przypadku możesz po prostu obserwować w jakim stanie są Twoje firanki. Jeśli zauważysz, że nie są już białe, tylko mocno zabrudzone po prostu je upierz.

Kiedy wymagane jest częstsze czyszczenie firanek?

Jednak jest również wiele sytuacji, które sprawiają, że wymagane jest o wiele częstsze czyszczenie firanek. Kiedy ma to miejsce? Odpowiedź poniżej:

 • w przypadku firanek kuchennych, na których odkładają się złogi tłuszczu, a wsiąka w nie zapach i opary gotowanych potraw
  gdy często dotykasz firanek – na przykład, jeśli chodzi o firanki, które ozdabiają okno balkonowe
 • jeśli w Twoim domu mieszkają również zwierzęta, które ocierają się o firanki pozostawiając na nich swoją sierść i zabrudzenia
 • częstsze pranie firanek jest koniecznie także wtedy, gdy masz małe dzieci, które brudzą praktycznie wszystko co napotkają na swojej drodze
 • jesienią oraz zimą, kiedy panuje okres grzewczy
  w przypadku, gdy palisz papierosy w mieszkaniu, a nie na zewnątrz
 • jeśli zauważasz, że na firankach gromadzi się wyjątkowo duża ilość kurzu
 • gdy często wietrzysz mieszkanie, a przez okna docierają zanieczyszczenia z zewnątrz

Podsumowanie

Każda pani domu marzy o tym, aby firanki w jej mieszkaniu zawsze prezentowały się estetycznie i wyglądały jak nowe. Jednocześnie białe firanki, które są najpopularniejsze, dosyć trudno jest utrzymać w czystości. Jest na to sposób – wystarczy pamiętać o ich regularnym, a co równie ważne, prawidłowym czyszczeniu. Zastosowanie w praktyce powyższych zasad może pomóc utrzymać firanki w dobrym stanie przez długi czas. Zapamiętaj je, a w razie potrzeby skorzystaj z nich, dzięki czemu ten element wystroju pomieszczenia będzie nie tylko praktycznym, ale również dekoracyjnym dodatkiem uzupełniającym jego wygląd.

Leave a comment

Back to Top