Polska eksportem stoi

Polska eksportem stoi

Biznes 0 Comment

Gospodarka każdego kraju nie może opierać się jedynie na sprzedaży w obrębie rynku wewnętrznego. Niezwykle ważne jest stopniowe rozszerzanie terytorialnego zakresu prowadzonej działalności. Sposobem na to może być eksport towarów, produktów i usług poza granice naszego kraju. Zjawisko to widoczne jest również wśród rodzimych przedsiębiorców. W obecnych czasach można zauważyć widoczny wzrost polskiego eksportu. Sprawdź dlaczego trafne jest stwierdzenie, że Polska eksportem stoi!

Najważniejsze produkty eksportowe

 • urządzenia elektryczne i mechaniczne
 • pojazdy i statki
 • łodzie motorowe
 • metale i wyroby z metali
 • meble
 • produkty z branży chemicznej
 • żywność
 • wyroby z tworzyw sztucznych
 • gotowe artykułu spożywcze
 • odzież
 • ekologiczne produkty rolne
 • papierosy i tytoń

Kierunki eksportowe

Ostatnie lata są wyjątkowo pozytywne dla polskiego eksportu. Świadczy o tym chociażby ciągły wzrost wartości polskiego eksportu. Dla przykładu – w 2017 roku wynosił on około 261 mld złotych, natomiast dwa lata wcześniej utrzymywał się na poziomie 216 mld złotych. Polska umacnia swoją pozycję na rynkach zagranicznych w wielu krajach. Jednak kilka państw zdecydowanie wyróżnia się w tym zakresie. Oczywiście nie dziwi fakt, że głównym kierunkiem polskiego eksportu są kraje wchodzące w skład Unii Europejskiej. To właśnie te państwa przyjmują osiemdziesiąt procent naszego eksportu.

Ostatnio najbardziej widoczny jest wzrost eksportu do Stanów Zjednoczonych, Chin oraz Ukrainy. Duże znaczenie mają również kraje takie jak: Austria, Włochy oraz Rumunia. Wśród krajów znajdujących się poza terytorium Unii Europejskiej na uwagę zasługują: Kazachstan, Meksyk oraz Australia. Takie rokowania bardzo cieszą, jednak trzeba pamiętać, że o rozwój w kwestii eksportu należy dbać cały czas – również w momentach, w których wyniki są zadowalające.

Polskie hity eksportowe

Polska słynie w wielu branży, które produkują towary, którą są wyjątkowo pożądane za granicą. Bardzo popularny jest eksport obuwia – w tym zakresie przodują polskie firmy takie jak: CCC, Gino Rossi, Ryłko, Bartek oraz Gucio. Duże znaczenie mają także producenci odzieży – Vistula Group, czy też firma Corin. Coraz większą popularnością cieszą się także polskie kosmetyki. W tej branży najbardziej znane są następujące firmy: Dr Irena Eris, Inglot oraz Ziaja. Przoduje również branża meblarska. Największy eksport zanotowały firmy takie jak: Black Red White, Kler oraz meble Wójcik. Polskie okna i drzwi również są produktami wysokiej jakości. Świadczą o tym dobre wyniki w zakresie eksportu, jakie mają najbardziej popularne firmy w tej branży, czyli Porta u Drutex. Mając na uwadze produkty, które cenią zagraniczni klienci warto uświadomić sobie, że prawdą jest powiedzenie „cudze chwalicie – swego nie znacie”.

Podsumowanie

Eksport ma dla Polski naprawdę duże znaczenie. Bez przeszkód można stwierdzić, że jest on głównym motorem napędowym naszej rodzimej gospodarki. Bez tego sektora bilans ekonomiczny nie byłby korzystny. A warto zauważyć, że wiele polskich firm i producentów doskonale odnajduje się za granicą i z odnosi sukcesy na tamtejszych rynkach uzyskując rzesze klientów. Jeżeli chciałbyś rozpocząć działania eksportowe, a nie wiesz jak postawić pierwsze kroki w tym obszarze, polecamy skorzystać z usługi firmy Get-Lead. Zespół fachowców jest gotów skutecznie pozyskać leady sprzedażowe za granicą. Ich ofertę znajdziesz tutaj: generowanie leadów B2B.

Leave a comment

Back to Top