Nawadnianie kropelkowe

Nawadnianie kropelkowe

Dom 0 Comment

Większość z nas chciałaby mieć piękny ogród, w którym można by było odpocząć. Jednak takie miejsce wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Do głównych obowiązków należy odpowiednie nawadnianie terenu, tak, by rośliny nie uschły, ale również nie zgniły przez nadmiar wody. Jeżeli ogród jest mały, a rośliny niezbyt wymagające nie stanowi to problemu. Jednak na większych terenach codzienne nawadnianie może być uciążliwe. Jak temu zaradzić? Warto zamontować kropelkowy system nawadniania.

Gdzie system nawadniania kropelkowego się sprawdzi?

Jest on odpowiedni zarówno do ogrodu jak i do sadu, czy na pole. Popularny przede wszystkim przy uprawie owoców i warzyw takich jak truskawki, jagody, pomidory czy szparagi sprawdzi się również w rekreacyjnym ogrodzie. Jest to system imitujący naturalne, deszczowe nawodnienie. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż ilość opadów w naszym klimacie nie jest wystarczająca.

Jaki rodzaj wybrać?

Z racji popularności tego rodzaju systemów nawadniających na rynku jest coraz więcej ofert umożliwiających dostosowanie produktu do swoich oczekiwań. Najczęściej do wyboru mamy taśmę kroplującą, która przeznaczona jest przede wszystkim do nawadniania sezonowych pól uprawnych lub linię kroplującą, która sprawdzi się przy nawadnianiu ogrodów, sadów bądź żywopłotów.

Dodatkowo możemy wybrać wersję linii kropelkującej z kompensacją ciśnienia, co zapewnia równomierny wypływ wody na całej długości przewodu. Jest to najbardziej precyzyjne nawadnianie.

Zalety

Za tego typu systemem przemawia przede wszystkim cena i prosty montaż. Jest to wielosezonowa inwestycja, która może być stosowana niezależnie od warunków pogodowych. Jest to ekonomiczny sposób, który podwyższa ilość i jakoś plonów. Zapobiega chorobom grzybowym roślin, a także zapobiega usychaniu i gniciu. Precyzyjne dozowanie wody zapewnia optymalne nawożenie substancjami mineralnymi. Może się ono odbywać zarówno na płaskiej jak i na nierównomiernej powierzchni. Montując taki system oszczędzamy swój czas, gdyż całość działa automatycznie. Jest to też ekologiczne, gdyż zapobiega nadmiernemu zużywaniu wody, a także można wykorzystywać wodę zdegradowaną.

Podstawowe zasady korzystania z kropelkowego systemu nawadniającego

  • odpowiednia filtracja – otwór filtra powinien stanowić 10% emitera. Dobierając filtr zwróćmy uwagę na dominujący rodzaj zanieczyszczenia. Możemy zdecydować się na filtr plastikowy, który wyłapuje zanieczyszczenia organiczne, na filtr piaskowo-żwirowy, który najlepiej poradzi sobie z zanieczyszczeniem żelazem lub na filtr dyskowy/siatkowy, jest on odpowiedni dla wody dobrej jakości.
  • długość linii – jest zależna przede wszystkim od budowy emitera, ale także od ilości kroplowników. Im częściej występują kroplowniki, tym krótsza powinna być linia. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na średnicę przewodu- im większa, tym dłuższy może być linia/
  • cykl – mając już zamontowany owy system należy ustawić odpowiedni cykl. Najlepiej, aby nawadnianie odbywało się rzadziej jednak z użyciem większej ilości wody. Najlepiej, aby robić to wczesnym rankiem lub wieczorem, tak, by woda nie wyparowała

Oszczędność czasu, wody i pieniędzy

Kropelkowy system nawadniania sprawdzi się zarówno przy profesjonalnej uprawie roślin jak i w małym ogródku. Jest to oszczędność czasu, wody i pieniędzy, a także profesjonalna pielęgnacja roślin. Jest to system nawadniania najbardziej zbliżony do naturalnych opadów deszczu. Przy odpowiednim stosowaniu zadowoli nawet najbardziej wymagające rośliny.

Leave a comment

Back to Top