Na jakiej wysokości telewizor? Odległość od kanapy i montaż.

Na jakiej wysokości telewizor? Odległość od kanapy i montaż.

Dom 0 Comment

Telewizor to urządzenie, które na dobre zagościło we wszystkich polskich domach. Nic dziwnego, w końcu statystyki podają, że Polacy oglądają telewizję średnio przez cztery godziny dziennie. Taki nawyk już na stałe wszedł w naszą codzienność, warto więc zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie telewizora. Zwłaszcza, jeśli montuje się go na ścianie. Nie wiesz w jakiej odległości od kanapy powinien być ustawiony telewizor? Nie masz pomysłu na to w jaki sposób szybko poradzić sobie z jego montażem?  Nie wiesz na jakiej wysokości go powiesić? Sprawdź poniższe informacje, a Twoje wątpliwości na pewno zostaną rozwiane!

Jaka jest zalecana odległość od telewizora?

Odległość, w jakiej powinien zostać umieszczony telewizor budzi kontrowersje. Jest w tej kwestii wiele stanowisk, warto więc poznać je, aby w prawidłowy sposób dopasować umiejscowienie telewizora na ścianie do własnych potrzeb.

Wzgląd na zdrowie oczu

Jest to ważne nie tylko ze względu na komfort naszego oglądania, ale przede wszystkim dla zdrowia naszych oczu. Wysokość, na której znajduje się telewizor powinna być tak dopasowana, aby wszystkie osoby patrzące na telewizor miały możliwość patrzenia na jego centralny punkt. Dzięki temu widzenie będzie pełne, a wzrok nie będzie nadwyrężony. W wyniku czego oczy nie będą się szybko męczyły. Jednym ze sposobów na montaż telewizora jest poleganie tylko i wyłącznie na indywidualnych preferencjach użytkowników. W tym przypadku należy kierować się zasadą zgodnie, z którą po prostu ma być nam wygodnie i komfortowo w czasie oglądania telewizji.

Wielkość pomieszczenia, w którym znajduje się telewizor

Jednak sprawa ta nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać. Bowiem jest wiele czynników, które warto jest wziąć pod uwagę. Jednym z nich jest chociażby wielkość pomieszczenia, w którym będzie znajdował się telewizor. Również jego wielkość musi być w tym aspekcie właściwie dopasowana. Bowiem telewizor nie może być zbyt duży – mogłoby to utrudniać oglądanie. Główna zasada mówi więc, że środek telewizora powinien znajdować się na wysokości wzroku lub delikatnie poniżej. Takie umiejscowienie zapewnia naturalne ułożenie oczu podczas seansu. Wyjątkiem jest jednak duże pomieszczenie, w których telewizor może znajdować się nieco powyżej linii oczu.

Odległość od telewizora

odległość od telewizoraJednak, jeśli chodzi o odległość od telewizora kwestia ta również nie jest jednoznaczna. Bowiem w tym przypadku wszystko zależy od jego wielkości. Ogólna zasada, która cieszy się dużą popularnością zakłada, że odległość od telewizora powinna być pięć razy większa od przekątnej urządzenia. I tak, dla przykładu, jeśli telewizor jest nie większy niż 32 cale powinien on znajdować się na odległości 2,5- 4 metrów od kanapy. Jeśli posiadamy większy telewizor, na przykład o wielkości 37 cali, musi być to minimum 3 metry. Natomiast, w przypadku telewizorów 40-calowych dobrze jest umieścić go w odległości co 3 do nawet 5 metrów od miejsca, w którym będzie się siedzieć.

W jaki sposób można zamontować telewizor?

Jeszcze kilka lat temu najbardziej popularnym sposobem na wkomponowanie telewizora w wystrój pomieszczenia było ustawienie go na specjalnej szafce. Sklepy meblowe były pełne właśnie tego rodzaju elementu, który mógł wchodzić w skład całej meblościanki albo być jej dodatkową częścią. Taki osobny mebel był niezbędny, przede wszystkim z uwagi na duże rozmiary telewizorów. Tak naprawdę wtedy inny sposób ich ułożenia nie wchodził w grę. Teraz jednak sytuacja ta diametralnie się zmieniła. Nowoczesne technologie wykorzystywane przy produkcji telewizorów sprawiają, że urządzenia te są o wiele lżejsze i bardziej poręczne. Najczęściej ich grubość to zaledwie kilka centymetrów. W związku z czym ich usytuowanie w danym pomieszczeniu jest łatwiejsze i daje o wiele większe możliwości.

Jak wykonuje się montaż telewizora na ścianie?

montaż telewizora na ścianieNie dziwi więc fakt, że montaż telewizora na ścianie staje się obecnie jednym z najbardziej popularnych rozwiązań. Przemawia za tym przede wszystkim łatwość takiego montażu, jak i możliwość bardziej profesjonalnego wkomponowania tego urządzenia w styl, w jakim urządzone jest całe mieszkanie. Takie rozwiązanie jest po prostu bardziej nowoczesne i można dzięki nim zaoszczędzić dużo miejsca. Jeśli więc zastanawiasz się w jaki sposób zamontować telewizor na ścianie, musisz zapamiętać następujące kroki, które powinieneś wykonać:

Wybór uchwytu

Bez dwóch zdań rozpocząć trzeba od dobory prawidłowego uchwytu, który pozwoli stabilnie zamontować telewizor na ścianie. Na rynku jest dostępnych wiele takich dodatków, dlatego też wybierając go należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim powinien być on dostosowany do wagi telewizora, jaki będzie miał utrzymywać. Nie bez znaczenia jest również przekątna jaką będzie miał wybrany przez nas telewizor. Przed dokonaniem zakupu warto także upewnić się, że montaż danego telewizora będzie możliwy z wykorzystaniem konkretnego uchwytu. Bowiem jeśli w tym aspekcie dojdzie do zaniedbań, w najgorszym wypadku telewizor może ulec nawet poważnemu uszkodzeniu. Niezbędne jest również wybranie pomiędzy uchwytem statycznym oraz regulowanym.

Określenie miejsca montażu telewizora

Kolejny krok to wybór dokładnego miejsca na ścianie, w którym zostanie umiejscowiony telewizor. Jak już doskonale wiadomo, powinno być one dobrane ze zwróceniem uwagi na rozmiar telewizora, wielkość pomieszczenia, w którym się znajduje, jak również na odległość, jaka dzieli ścianę od miejsca, w którym będzie siedzieć osoba oglądająca telewizję.

Zamontowanie telewizora na ścianie

Dużym ułatwieniem przy montażu telewizora na ścianie w danym pomieszczeniu jest instrukcja, jaka zostaje dołączona do każdego uchwytu mocującego. Dzięki niej wiadomo jak krok po kroku umieścić telewizor w wybranym przez nas miejscu. Zwykle rozpocząć trzeba od zaznaczenia na ścianie konkretnego miejsca i wywiercenie w nim wskazaną ilość otworów. W następnej kolejności trzeba wbić tam tak zwany kołek rozporowy i w razie potrzeby podbić go młotkiem. Kolejny krok do dokręcenie śrub, które pozwolą na stabilne umiejscowienie uchwytu. Jeśli uchwyt będzie już przyczepiony do ściany należy umieścić na nim telewizor.

O czym warto pamiętać montując telewizor na ścianie? Na jakiej wysokości go umieścić?

Jest kilka zasad, które warto zapamiętać, jeśli chce się zamontować swój telewizor właśnie na ścianie:

  1. na jakiej wysokości telewizorWłaściwe umiejscowienie telewizora na ścianie pozwala zachować komfort widzenia, przy jednoczesnym wygodnym ułożeniu całego ciała.
  2. Jeśli telewizor znajduje się na prawidłowej odległości od naszych oczu nie musimy wytężać swojego wzroku. Nie dokucza nam również ból fizyczny – pleców, szyi czy karku.
  3. Ustalając miejsce usytuowania telewizora na ścianie trzeba wziąć pod uwagę średni wzrost osób, które będą z niego korzystały, jak również wysokość kanapy, na której będą oni siedzieć.
  4. Im większy jest telewizor, tym wyżej na ścianie powinien się on znajdować.
  5. W sypialni telewizor powinien być ustawiony jeszcze wyżej, gdyż ogląda się go zwykle w pozycji leżącej. Może więc być to nawet około 180 centymetrów.
  6. Jednak nie tylko wysokość, na jakiej jest ustawiony telewizor jest ważna. Równie istotne jest także ustawienie go pod odpowiednim kątem.
  7. Ustalając miejsce na ścianie, w którym ma zawisnąć telewizor warto zadbać o ty, aby nie było one zbyt nasłonecznione.
  8. Pamiętaj, że nie na każdej ścianie można zamontować telewizor, wcześniej sprawdź więc z jakiego materiału jest ona wykonana i czy będzie w stanie utrzymać ciężar telewizora.
  9. Wybierając miejsce usytuowania telewizora należy zwrócić uwagę na to, czy będzie możliwe tam łatwe ułożenie kabli i podpięcie ich do prądu.
  10. Nie bez znaczenia jest także rozdzielczość telewizora. W tej kwestii panuje zasada, zgodnie z którą im niższa rozdzielczość, tym większa odległość telewizora od osoby oglądającej.

Podsumowanie

Telewizor to urządzenie domowe, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania. Oglądanie telewizji wypełnia dużą część każdego z naszych dni, a sam telewizor stał się dla nas stałym towarzyszem. Na jego stałą popularność składa się wiele czynników. Jednym z nich jest chociażby ciągły rozwój telewizji, dzięki czemu można mieć dostęp do bogatej oferty programowej. Umożliwia to dobór audycji, która nas interesuje i jest zgodna z naszymi zainteresowaniami. Cały czas widoczna jest również intensyfikacja technologii związanej z tworzeniem telewizorów, które wyróżniają się coraz większą jakością. Kupując telewizor stworzony z wykorzystaniem zaawansowanej techniki można zapewnić sobie wrażenia, które towarzyszą profesjonalnemu seansowi kinowemu. Wystarczy tylko dysponować odpowiednią ilością środków finansowych, a prawdziwe kino domowe może zagościć w naszym własnym salonie.

Leave a comment

Back to Top