Małe psy – Rasy do Twojego mieszkania

Małe psy – Rasy do Twojego mieszkania

Dom 0 Comment

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Większość z nas, nie wyobraża sobie życia bez ukochanego pupilka. Jednak decydując się na psa musimy rozważyć warunki jakimi dysponujemy. Nie bądźmy egoistami. Jeżeli nie dysponujemy zbyt dużym podwórkiem bądź mieszkamy w bloku na małym metrażu zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą małe pieski. Duże nie będą miały miejsca na bieganie, one będą nieszczęśliwe, a dla nas ich wielkość może okazać się uciążliwym problemem. Podsuwamy propozycję kilku małych ras. Są one równie wdzięczne i pocieszne jak duże psy.

Maltańczyk

Mały, energiczny, najczęściej biały piesek o długiej sierści. Przeciętnie żyje około 15 lat i jest bardzo wdzięcznym towarzyszem życia. Jest to pies aktywny, lubiący zabawę przy czym łatwo się uczy. Jest niezwykle towarzyski. Oprócz tradycyjnych sposobów pielęgnacji należy jeszcze raz na jakiś czas strzyc psa i czesać jego sierść codziennie. Ta rasa ma skłonność do alergii i chorób uszu, a także zębów.

York

Pies niewielkich rozmiarów, lecz większy od maltańczyka. Również ma długą sierść, która powinna być prosta, w kolorze srebrno-szarym lub z delikatnymi odcieniami brązu. Z racji długości włosia psa należy regularnie kąpać, a także czesać. Sierść można obciąć na krótką, nie zagraża to zdrowiu. Jednak jeżeli jest to pies wystawowy nie należy tego robić. Przywiązują się do właściciela, tolerują dzieci, jednak mogą być nieufne wobec obcych. Lubią zabawę i są aktywne. Często mają problemy z zębami i mogą cierpieć na kataraktę, chorobę oczu polegającą na zmętnieniu soczewki.

Chihuahua

Malutki piesek o charakterystycznym wyglądzie. Rozsławiony przez „Legalną blondynkę”. Ma duże oczy, przerośnięte ciemiączko i sterczące uszy. Może występować w odmianie długowłosej i krótkowłosej. Jest bardzo temperamentny i aktywny. Żyje ok. 15-20 lat. Jest towarzyski i przywiązuje się do właściciela, jednak źle znosi obcych. Jest wybredny i lubi być rozpieszczany. Ma genetyczną skłonność do problemów z łapkami, dlatego potrzebuje częstych spacerów.

Mops

Mały pies o maksymalnej wadze 8 kg. Charakteryzuje się pomarszczonym pyszczkiem. Jest to pies bardzo inteligentny i wrażliwy. Obdarzony niesamowitą pamięcią. Jest przyjaźnie nastawiony do ludzi, opanowany i cierpliwy, dlatego polecany jest dla dzieci. Jednak pies ten nie jest zbyt aktywny, ponieważ często brakuje mu tchu. Trzeba oczyszczać fafle, czyli górne wargi psa, by zapobiec powstawaniu grzybicy w zmarszczkach. Mops w historii uważany był za luksusowego towarzysza magnackich panien. Ma niewielkie wymagania, jest idealnie przystosowany do życia w małym mieszkaniu.

Shih tzu

Malutki piesek o różnorakim umaszczeniu. Ma długą, miękką sierść. Aby włos był zadbany należy psa codziennie czesać. Może także pojawić się potrzeba codziennego przemywania oczu specjalnymi środkami. Psy te żyją ok 15-20 lat. Najczęściej cierpią na niedrożność kanalika łzowego- stąd potrzeba codziennego przemywania, niedoczynność nadnerczy objawiającą się wypadaniem włosa, osłabieniem i osowiałością. Pies jest wesoły i towarzyski, ale często lubi się włóczyć. Jest aktywny, lubi zabawy i nadaje się na psa rodzinnego.

Podsumowanie

Istnieje wiele małych ras psów. Wybierając odpowiedniego powinniśmy zastanowić się przede wszystkim nad wymaganiami. Małe psy są zazwyczaj aktywne i energiczne, potrzebują więc uwagi. Te z długą sierścią wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jednak jeżeli odpowiednio zadbamy o psa będziemy mieli wiernego przyjaciela na wiele lat życia.

Leave a comment

Back to Top