Konserwacja instalacji centralnego ogrzewania.

Konserwacja instalacji centralnego ogrzewania.

Dom 0 Comment

Mimo złotej polskiej jesieni sezon grzewczy rozpoczął się już na dobre,  noce i poranki są coraz chłodniejsze. Wielkim dobrodziejstwem jest centralne ogrzewanie, dzięki któremu możemy cieszyć się komfortem cieplnym nawet w najzimniejsze miesiące w roku. Żeby cieszyć się bezproblemowym użytkowaniem centralnego ogrzewania warto pamiętać jak ważna jest konserwacja instalacji grzewczych. Zapobiegnie to wystąpieniu awarii, dzięki czemu unikniemy wielu problemów związanych z usunięciem powstałego problemu w bardzo niesprzyjających warunkach. Nikt przecież nie lubi marznąć i jednocześnie pracować nad usunięciem usterki.


Sprawdź ofertę hydraulik warszawa wola

Domy jedno lub wielorodzinne najczęściej posiadają system centralnego ogrzewania zasilany własnym źródłem. Bloki mieszkaniowe w miastach czerpią z węzła cieplnego połączonego z siecią miejską. W naszym klimacie korzystamy ze sztucznych źródeł ciepła średnio osiem miesięcy w roku, myślę, że dlatego nie trzeba nikogo przekonywać o konieczności przeglądów i konserwacji instalacji grzewczych przynajmniej raz w roku. Najodpowiedniejszy moment to przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Przede wszystkim należy sprawdzić stan kotła grzewczego z wszystkimi jego elementami. Ponieważ są różne rodzaje warto stosować się do zaleceń producenta co do czyszczenia i pielęgnacji. Bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na sprawność pieców do centralnego ogrzewania jest pomieszczenie, w którym się znajdują. Muszą być dobrze wentylowane, gdyż to zapewnia dłuższą żywotność instalacji. Kolejną rzecz, którą należy skontrolować jest ciśnienie i temperatura, różnica temperatury wody zasilania i powrotu nie powinna przekraczać 25 C, sprawdzić należy również ciśnienie w naczyniu zbiorczym, dzięki czemu można wykryć nieszczelności. Kolejnym ważnym punktem, który należy sprawdzić to sprawność pompy obiegowej, jeśli jest. Przerwy w jej eksploatacji mogą prowadzić do gromadzenia się zanieczyszczeń i jej uszkodzeń. Następny krok to przegląd systemów sterujących i wymiana zaworów i termostatów hydraulicznych. Ważną rzeczą jest, żeby przegląd wykonała osoba, która ma do tego uprawnienia i po prostu się na tym zna. Dzięki temu nie będziemy musieli się martwić o dalsze użytkowanie instalacji centralnego ogrzewania. Większość firm hydraulicznych posiada takie uprawnienia, więc można po prostu wyszukać firmę w naszej okolicy i do niej zadzwonić lub sprawdzić ofertę w internecie. Na stronie internetowej jest o tyle wygodniej, że mamy podany od razu cennik i możemy dopasować to do naszego budżetu, ale w rozmowie telefonicznej zawsze możemy o to dopytać.

Podsumowanie.

 Na co dzień funkcjonowanie w komforcie termicznym jest dla nas czymś naturalnym. ¾ roku przebywamy w pomieszczeniach, które są ogrzewane, więc jest to dla nas oczywiste i standardowe. Dlatego bardzo szybo zaczynamy odczuwać dyskomfort z powodu braku ogrzewania. Jest to tak nieprzyjemne uczucie, że chcemy jak najszybciej powrotu komfortu. Dlatego tak ważne jest zapobieganie a nie gorączkowe szukanie rozwiązania już w momencie awarii. Myślę, że to są bardzo przekonywujące argumenty, które pokazują jak ważne są przeglądy i konserwacja instalacji centralnego ogrzewania.

Back to Top