Kask jeździecki – jak wybrać?

Kask jeździecki – jak wybrać?

Sport 0 Comment

Przed rozpoczęciem swojej przygody z jazdą konną należy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt jeździecki. Składa się on z wielu elementów, wśród których wymienić można chociażby: sztyblety, bryczesy, czy też rękawice. Jednak za najważniejszy składnik wyposażenia jeździeckiego uznawany jest kask. Jego główną rolą jest ochrona głowy jeźdźca przed ewentualnymi urazami oraz uszkodzeniami. Mogą one pojawić się chociażby w momencie upadku z konia, warto więc już zawczasu zadbać o zabezpieczenie swojej głowy. Sprawdź czym charakteryzuje się dobry kask jeździecki oraz jak wybrać najlepszy model dla siebie!

Jakie są rodzaje kasków?

Kask jest elementem wyposażenia jeździeckiego, który należy nosić na głowie. Rola, jaką ta pozornie zwykła rzecz odgrywa w zakresie bezpieczeństwa jeźdźca jest naprawdę duża. Jej istota dostrzegalna jest przede wszystkim wtedy, gdy podczas konnej przejażdżki lub treningu dojdzie do nieszczęśliwego upadku. Gdyby głowa bez ochraniacza uderzyła bezpośrednio o ziemię, mogłoby się to naprawdę źle skończyć. Natomiast, jeśli jeździec będzie miał na głowie kask, w pewnym stopniu uderzenie zostanie zamortyzowane. Kask chroni również w momencie, gdy zostaniemy uderzeni przez końskie kopyto. Warto mieć świadomość, że jest wiele typów kasków. Ich kategoryzacja opiera się chociażby na materiale, z jakiego zostały wykonane lub na ich przeznaczeniu. Do najpopularniejszych należą kaski: sportowe, nieregulowane, regulowane, klasyczne, nowoczesne, welurowe oraz plastikowe. Wybierając któryś z tych rodzajów, można dopasować model idealny dla siebie, który będzie adekwatny do realizowanej przez nas aktywności.

Jaki powinien być idealny kask?

Nie istnieje jedna definicja, która opisywałaby najlepszy kask, jaki możemy zakupić. Wszystko zależy bowiem od typowych dla nas, indywidualnych cech i potrzeb. Najważniejsze jednak jest, aby kask posiadał odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa, jak również wyróżniał się wysoką jakością. Ponadto musi być on wykonany z wytrzymałego materiału. Idealny kask posiada ponadto odpowiedni rozmiar i jest właściwie dopasowany do kształtu oraz wymiarów naszej głowy. Jeśli będzie zbyt duży, może spadać nam z głowy i zakrywać nasze oczy, co ograniczy widocznością. Noszenie kasku musi być również wygodne, dlatego też okrycie głowy nie powinno nas ocierać i powodować jakiegokolwiek dyskomfortu. Wielu osobom zależy ponadto na tym, aby kask prezentował się atrakcyjnie. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby dobrać model, którego wygląd będzie zgodny z obowiązującymi trendami.

Co należy wziąć pod uwagę wybierając kask do jazdy konnej?

Przed pójściem do sklepu z profesjonalnym wyposażeniem jeździeckim niezbędne jest przeanalizowanie, jaki model będzie dla nas najlepszy. Oto kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę:

  • materiał, z jakiego ma być wykonany kask
  • środki finansowe, które posiadamy na ten zakup
  • fakt, czy kask będzie wykorzystywany jedynie rekreacyjnie, czy sportowo
  • wentylacja kasku
  • wymiary głowy, szczególnie jej obwód
  • zapięcia, w jakie wyposażony jest kask
  • rozmiar kasku

Gdzie kupić kask jeździecki i jaka jest jego cena?

O ile inne elementy wyposażenia jeździeckiego można wypożyczyć lub kupić używane, o tyle w kask należy zaopatrzyć się we własnym zakresie. Nie jest to skomplikowane zadanie, bowiem w dzisiejszych czasach jazda konna stała się nieco bardziej popularna, przez co dostępność tego typu sprzętu jest naprawdę duża. Poszczególne części ekwipunku osoby jeżdżącej na koniu można zdobyć w różny sposób. Zakup możliwy jest chociażby w tradycyjnych sklepach stacjonarnych, jak również w bardziej nowoczesnych sklepach internetowych. Jeśli zakupów będzie się dokonywało, korzystając z tego pierwszego wariantu, można liczyć na fachową pomoc specjalistów, którzy pracują w takim punkcie sprzedaży. Może okazać się to wielkim udogodnieniem, szczególnie jeśli jesteśmy dopiero początkującymi jeźdźcami. Nieco bardziej należy uważać przy dokonywaniu zakupów przez Internet. Bowiem wtedy nie można dotknąć takiego przedmiotu, jak również na spokojnie go przymierzyć. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby najpierw zmierzyć kask w normalnym sklepie, a później kupić drogą internetową. Koszt kasku to inwestycja wynosząca kilkadziesiąt lub kilkaset złotych. Jednak obserwując promocje i rabaty w sklepach można natrafić na ciekawe obniżki, z których można skorzystać i dokonać zakupu w naprawdę atrakcyjnej cenie, która nie obciąży znacząco naszego domowego budżetu.

Podsumowanie

Wyposażenie jeźdźca składa się z wielu części, jednorazowy zakup tych wszystkich elementów może więc okazać się dosyć kosztowny. Warto więc rozważyć możliwość zaopatrzenia się w sprzęt używany, który pozwoli zaoszczędzić pewną kwotę. Jednak zasada ta nie sprawdza się w przypadku kasku. Jest to obowiązkowy element, bez którego po prostu nie można siadać na konia. Wiele od niego zależy, dlatego ważne, aby był on wytrzymały, dobrej jakości i idealnie dopasowany do kształtu naszej głowy. Tylko wtedy będzie atrakcyjnie się prezentował oraz zapewniał odpowiednią ochronę i bezpieczeństwo.

Leave a comment

Back to Top