Jesienne dekoracje – W przedszkolu, na okna, z papieru i szyszek.

Jesienne dekoracje – W przedszkolu, na okna, z papieru i szyszek.

Dom 0 Comment

„Jak nie kochać jesieni, jej barw purpurowych, szarych, żółtych, czerwonych, srebrnych, szczerozłotych (…)”, powtarzając słowa Tadeusza Wywrockiego warto zaprosić jesień w swoje progi. Przyozdobienie domu kasztanami, jarzębiną, pozłacanymi jabłuszkami czy papierowymi dekoracjami ubogaci i ociepli wnętrze mieszkania, szczególnie w chłodne jesienne wieczory. Sprawdź nasze propozycje na jesienne dekoracje.

Jesienne dekoracje – przykłady kompozycji

Ciągle zapominamy, że powinniśmy się uczyć od dzieci. Te, po spacerze mają niejeden kasztan czy pożółkły liść w kieszeni. Gdyby tak pozbierać te cuda, można by ułożyć niejeden piękny bukiet.
A do wyboru pozostały nam jeszcze:

 • Chryzantemowe kompozycje,
 • Bukiety i wieńce jarzębinowe,
 • Wieńce z liści i kwiatów jesiennych na drzwi,
 • Róże z kolorowych liści,
 • Kompozycje wrzosowe,
 • Kompozycje lawendowe,
 • Ziołowe kompozycje w koszyczku,
 • Wazony decoupage,
 • Dekoracje jesienne z dyniDekoracje kwiecisto-dyniowe,
 • Jesienne lampiony,
 • Hallowenowe lampiony,
 • Owoce pomalowane pastelowymi kolorami z dodatkiem złota,
 • Dekoracje z liści,
 • Bukiety jesienne na stół obiadowy,
 • Dekoracje koronkowe.

Na długie jesienne wieczory wobec powyższego czas mamy zapewniony. I tylko Dolasowe: „brać wybierać, nie żałować (…)”nam pozostaje.

Jesienne dekoracje w przedszkolu

Co roku te same zwierzątka z żołędzi i kasztanów lub znów konkurs na najdziwniejszego cudaka z dostępnych jesienią warzyw? Nie musi to rok rocznie wyglądać tak samo. Dla dzieci, które szybko się nudzą, a dni jesiennych mamy bez liku, znajdzie się również masa innych pomysłów na zabawę w dekoracje jesienne:

Wieńce na drzwi

Stworzysz je z liści, zasuszonych plasterków jabłka czy dostępnych kwiatów (lawenda, wrzos), a także z małych jabłuszek (z drzew rosnących w parkach)- wystarczy za pomocą sznurka przekładać nasze elementy i na koniec dokładnie związać. Dla małych dzieci warto porobić szablony ze skręconego papieru szarego, do którego będzie można przyklejać liście i kwiaty.

Wazony z dyni

Wypełnione bukietem z liści, jarzębiny i owoców lub warzyw pomalowanych kolorowymi farbkami

Lampiony z dyni

Należy wydrążyć dynie w środku i porobić regularnie powtarzające się otwory (oczywiście nieregularne też będą miały swój urok, szczególnie te, wykonane przez dzieci). Następnie do środka wstawić malutką świeczkę.
Tworzenie ozdoby w słoiku szklanym – słoiczek wypełniamy żołędziami, kasztanami, liśćmi czy dostępnymi kwiatami, przewiązujemy kokardką.

Jesienne dekoracje - lampionLampiony w słoiczkach

Uzupełnij je ozdobami jesiennymi (np. z orzeszkami laskowymi lub żołędziami w środku). To nic innego jak ozdoby w słoiczku szklanym z dodatkowym wypełnieniem świeczką.

Odbijanie jesiennych liści na materiałach

N przykład na bawełnianych torbach, poszewkach i innych przyniesionych przez dzieci. Potrzebujemy tylko farb, liści i materiałów. Zwyczajnie maczamy liście w farbkach i odbijamy na towarowych przedmiotach.

Frotaż liści

Czyli zabawa z liśćmi, kartami papieru oraz węglem lub kolorową kredą. Sposób jest tak prosty jak odbijanie monety na kartce papieru, czyli kładziemy liść pod kartką i na kartce malujemy delikatnie kredą lub węglem. Efekty są niesamowite, a dzieci to uwielbiają, ponieważ same rysują przepiękne kształty.

Gniotki

Jako przyjemne przytulaki, zmieniające kształt – każdy wie, że do wykonania takiego śmiesznego stworka, który może zagościć później w postaci dekoracji na naszym stole, wystarczy tylko balon, butelka 0,5 l, mąka ziemniaczana oraz włóczka na fryzurkę i marker do namalowania buźki. (Mąkę nasypujemy do butelki, pompujemy balon, skręcamy go, nakładamy końcówkę na butelkę i odwracamy ją, mąka się wówczas przesypuje, a my zawiązujemy gotowe ciałko gniotka. Teraz pozostaje tylko dowiązanie fryzurki i namalowanie śmiesznej buźki).

Kamienne opowieści

Za pomocą uzbieranych kamyków (najlepiej gładkich, aby dobrze było po nich pisać) można ułożyć opowieść o tym co się robiło z mamą, tatą, jaka była pogoda i inne. Wystarczy na każdym kamyczku narysować słowo (np. chmurę) na następnym kolejne (kroplę) i tak dalej (np. na 3 parasolkę) i dziecko niech opowie jak wracając z placu zabaw wyszła potężna chmura, z której spadł deszcz, ale na szczęście przezorna mama miała przy sobie parasolkę. Na koniec wszystkie kamyczki malujemy farbkami i wrzucamy do słoiczka. Całość przewiązujemy kokardką i tak odstawiamy na półkę, zachowując wspomnienia.

Papierowe dinozaury

To sposób na długą zabawę w tworzenie przestrzennego, zapomnianego świata. Do wykonania potrzebna osoba dorosła, która z kartonów zmontuje szkielety zwierząt, następnie dzieci obkładają je papierem szarym. Całość malują w dowolny sposób farbami. Koniecznie należy wykonać również oczy, buzię (z zębiskami) i nozdrza, dzięki czemu figury rzeczywiście wyglądają jak prahistoryczne zwierzaki.

Masa solna lub porcelanowa domowej roboty

Możemy jej użyć, wykonując przeróżne kształty do naszych dekoracji. Porcelanowa jest o tyle przyjemniejsza, co delikatniejsza i łatwiej zrobić z niej miniaturowe elementy.

Malowanie solą

Przygotowujemy na papierze wybrane kształty (żołędzie, kasztany, liście, sarenki, jeże i inne kojarzące nam się z jesienią), które smarujemy klejem typu magic czy glikol i dokładnie posypujemy solą cały rysunek. Dzieci mogą nawet same zrobić szkic, jednak najmłodszym taki szablon będzie niezbędny.

Ptaki z rolek

Najśliczniejszy zespół ptaków jaki można zobaczyć. Z rolek po papierze toaletowym, kolorowego papieru (użytego do oklejenia tułowia i stworzenia głów, a także liści, służących za skrzydła, stworzymy niesamowite ptaki jak sowy, puchacze, sikorki i wróbelki, a także wiele nowych odmian, wg potrzeb dzieci.

Jesień w postaci kobiety w pięknej sukni lub jako baletnicy

Wystarczy wydrukować szkic kobiety w długiej sukni, która zwyczajnie kroczy do przodu lub tańczącej baletnicy, a następnie wykleić jej suknię wielobarwnymi liśćmi, zawiesić jej na szyi korale z jarzębiny i stworzyć piękny kapelusz z łupinek orzechów.

Rosnące liście

Dzieci uwielbiają, kiedy wykonywane przez nich prace zmieniają kształt, pęcznieją, rosną, dlatego rosnące farby są niesamowicie efektywne i zawsze zachwycają maluchów. Wystarczy wydrukować lub odrysować własnoręcznie liście, na które nakładamy rosnące farby, obserwując jak liście rosną. Następnie możemy powycinać liście i stworzyć z nich śliczną ozdobę na sznurku wzdłuż innych prac plastycznych, wiszących na ścianie.

Trójwymiarowe drzewka

Te są podobne w sposobie tworzenia do przestrzennych figur dinozaurów. Wystarczy na kartce papieru stworzyć pień i gałęzie (ponacinać pień) z papieru szarego, a dalej do niego przyklejać małe listki, które pokryją gałązki. Możemy dodać do wystroju ptaki z rolek lub ptaszki powycinane z papieru kolorowego.

Magnesy na lodówkę

Do ich wykonania najlepiej kupić małe magnesiki i płytki z drewna, na które dzieci naklejają dobrane przez siebie skarby jesieni. Pamiątka pozostaje z nami na dłużej na lodówce.

Pozostałe propozycje

 • Jesienne dekoracje z liściStroiki z gałązek i kolorowych liści w dzbanuszkach z rolek po papierze toaletowym, obklejonym bibułą lub pomalowanym.
 • Malowanie dyni i ozdabianie kolorowymi elementami.
 • Wypełnienie szablonów papierowych (kształty zwierzątek jak wiewiórka, jeż, a także serca, liście czy kwiaty) orzeszkami, liśćmi i innymi za pomocą kleju,

A to tylko kropla w morzu tego co możemy zrobić. Jeśli nasz zmysł plastyczny jest na poziomie dziecka lub znacznie poniżej, skorzystajmy z gotowych szablonów, dzięki czemu prace zawsze będą się podobały, a my nie będziemy musieli się gnębić z nierównym nosem wiewiórki.

Czego przykładowo można używać do wyklejenia, naklejania, obklejania?

 • Kolorowych liści (nazbieranych w parku czy lesie),
 • Kolorowej bibuły i innego papieru,
 • Żołędzi,
 • Kasztanów,
 • Orzechów (w skorupkach lub bez),
 • Kandyzowanych owoców (skórek pomarańczy, cytryny i innych),
 • Rodzynek,
 • Muszelek, jeśli przywieźliśmy latem znad morza,
 • Kasz wszelkiego rodzaju,
 • Makaronów, które można dodatkowo pomalować,
 • Ziaren: kukurydzy, słonecznika, dyni i inne,
 • Pomponików i pomponów,
 • Tkanin,
 • Guzików,
 • Włóczek,
 • Wstążek,
 • Filcu i innych.

Dekoracje jesienne na okna

Czy tylko dzieci w przedszkolu mają odczuwać, że ,,idzie lasem Pani Jesień, jarzębinę w koszu niesie”? Nasze mieszkania wręcz proszą się o dodanie im trochę ciepłej atmosfery, a tę podczas ulewnego deszczu, mogą ocieplić piękne dekoracje okienne.
Okna, to nie tylko szyby czy parapety, ale również ramy okienne, zasłony i firany. Każde z tych elementów możemy ubogacić jesienią…

Zasłony i firany

Warto rozpocząć ocieplanie domu właśnie od zasłon czy cieplejszych niż białe firan. Odrobinę wrzosowego fioletu czy dyniowej pomarańczy odświeży nam pokój, a podczas ulewnego dnia odbierze oknu całą ponurość.
Jeśli kolory jesienne nie pasują do naszego wnętrza upiększmy zasłony i firany klamrami w kształcie liści, żołędzi czy ozdóbmy jarzębiną.

Jesienne wieńce na okno

Te możemy stworzyć ze wszystkich dostępnych jesienią kwiatów, liści i gałązek drzew. Wspomagać nas może zawsze czerwona jarzębina czy małe dzikie jabłuszka.

Bukiety parapetowe

Zarówno te stworzone z samych różnobarwnych i różnokształtnych liści, jak i te z dodatkami gałązek jabłuszek, czy w zupełnie odmiennym kolorze: wrzosowe czy lawendowe.
Suszone kwiaty również pięknie będą się prezentować, zwłaszcza z zaimpregnowanymi złotem czy srebrem kłosami zbóż.
Wazony mogą być nasze zwyczajne, ale również warto użyć zwykłych słoików, w których jako dodatkowe wypełnienie znajdą się orzechy, kasztany, żołędzie, zasuszone plastry pomarańczy, cytryny, kamienie czy jarzębina. Wazonem może stać się również wyżłobiona dynia, do nadaje niesamowity efekt naturalności.

Kompozycje kwiatowe

Stwórz je z wrzosów, aksamitek, dalii, storczyków, begonii, chryzantem, marcinków czy lawendy. Taką kompozycję niech uzupełni jakiś stary, pordzewiały przedmiot, do którego, o ile rdza przeżarła dziurki, możemy wstawić świeczkę. A ta rzuci ciepłe światło w zimny wieczór i odsłoni urodę kwiatów. Staroć natomiast nada temu wyraz nostalgii i obudzi wspomnienia z przeszłości.

Świece

Są na tyle urokliwie, ze pięknie będą wyglądać nawet w towarzystwie kilku gałązek wrzosu czy lawendy rzuconej gdzieś wokół. Uroku dodają pożółkłe lub sczerwieniałe liście, ułożone w dowolną kompozycję lub zwyczajnie rozrzucone na parapecie. Dobrane świece zapachowe (szczególnie o korzennych zapachach) wprowadzą piękny aromat w pomieszczeniu.
Same świece dla dodatkowego efektu można obkleić lub obwiązać np. laskami cynamonu, plastrami korzenia imbiru, plastrami zasuszonej cytryny czy pomarańczy, czy innymi, dowolnymi, według własnej fantazji dodatkami.

Lampiony

Jeśli te same świece przyozdobione bądź same włożymy do szklanych pojemników, stworzymy przepiękne lampiony. Jeśli zwykłe słoje nie są dla nas atrakcyjne, sięgnijmy zwyczajnie na półki sklepowe po gotowe lampiony, do których wystarczy wrzucić kilka liści, postawić świeczkę i dołożyć 3 kasztany, a nastrój zrobi się właściwie sam.

Kosz z owocami czy warzywami

Małe dynie, gruszki, jabłka, śliwki, winogrona, orzechy ułożone na różnobarwnych liściach w wiklinowym koszyku na parapecie stanowić będę kompozycję przypominającą o bogactwie jesieni.

Kompozycja może być również trwała, jeśli każdy z owoców zaimpregnujemy lub pomalujemy sprayem w kolorach jesieni (ciepłe, złote kolory z dodatkiem brokatu, który nada blask).

Naczynie szklane lub misa, do której wrzucimy różnorodne orzechy – możemy je podjadać całą jesień i uzupełniać nowymi, połączymy wówczas przyjemne z … no cóż, z przyjemnym. Jeśli ma być to wyłącznie ozdoba dorzućmy trochę szyszek, kasztanów i żołędzi, wokół rozsypmy kilka listków kolorowych.

Pozostałe propozycje

 • Stos książek na parapecie, a na nich stare fotografie, a wszystko uzupełnione jednym żółtym liściem, który niby przypadkowo spadł na naszą biblioteczkę.
 • Parapet obsypany liśćmi, żołędziami czy kasztanami lub wszystkim po trosze.
 • Łańcuchy z liści nawleczonych na sznurek, przewieszone przez całą długość okna.

Jeśli uwielbiamy natomiast dekoracje tworzyć z papieru…

Jesienne dekoracje z papieru

Bez papieru nie ma życia ani śladu po życiu, a to nie tylko białe i kolorowe kartki czy ten niezbędny wystrój każdej toalety. Jakie rodzaje papieru możemy wykorzystać do dekoracji jesiennych DIY? Najlepiej ten w poniższych postaciach:

Bibuła (karbowana i niekarbowana)

Uwielbiana przez dzieci, ale i dorosłych, bo z niej można wykonać najpiękniejsze i najbardziej kolorowe różności od kwiatuszków, przez listki, do całych obrazów.

Papier ekologiczny

Papier z recyklingu już na samym początku zbiera plusy, właśnie za samo istnienie, a wykorzystywać go można do tworzenia makiet, przestrzennych przedmiotów, zwierząt i innych, sprawdza się również jako wypełniacz.

Karton, tektura

Te z pewnością sprawdzą się do tworzenia szablonów czy budowli, szczególnie dla dzieci. Dorośli mogą je wykorzystywać do wykonania lampionów metodą podobną do decoupage, z tą różnicą, że sam lampion przed oklejeniem musza sami przygotować.

Brystol

Najczęściej wykorzystywany do papierowych wyklejanek, malowanek i wycinanek. Łatwy w obrabianiu i powszechnie dostępny.

Celofan

Taka folia ozdobna sama w sobie już jest dekoracją jeśli ją odpowiednio złożymy na oknie lub na stole pod bukietem z zasuszonych kwiatów jesieni. O ile posiadamy dobry klej (najlepiej taki na gorąco, szybkoschnący) niemal każdą „brystolową pracę” możemy wykonać z celofanu.

Papier czerpany

Już sam papier czerpany DIY jest dekoracją, a można z niego zrobić naprawdę wiele ozdób, w tym zawieszki, lampiony czy inne.
Kredowy, powlekany.

Preszpan

Sam w sobie na dekoracje raczej się nie nadaje, ponieważ jest gładki , trudnonasiąkalny i odporny na zginanie, ale wytrzymałość mechaniczna na ścieranie w połączeniu z pozostałymi, wymienionymi cechami, stawia go na pierwszym miejscu pod względem tła jakie możemy wykonać dla naszych dekoracji.

Ścierny

Pomijany często przy dekoracjach, aczkolwiek bardzo przydatny. Nie tylko nie przesuwa się po powierzchni, ale z łatwością przyjmuje wszelkie barwy na siebie w formie farb, brokatów i innych. Można wykonywać na nim piękne prace artystyczne, podobne do tych, gdzie rysuje się piaskiem. Nawet dziecko będzie potrafiło nasypać piasku na wysmarowany klejem papier ścierny, a efekt zdumiewający.

Termiczny

Jeśli trafi się nam taka rolka papieru do kasy fiskalnej, możemy ją użyć do dokładnego owijania naszych arcydzieł przestrzennych, świetnie sprawdzi się również do dekoracji nad kominkiem.

Do pieczenia

Ten wytrzymały biały lub brązowy papier idealnie nada się jako „podstawka” pod lampion lub świecę, którą można udekorować czy pomalować. Możemy go użyć dodatkowo do upieczenia naszej pracy, jeśli wymagają tego jej produkty.

Lakmusowy

Jako ten zmieniający barwę pod wpływem różnych cieczy będzie wzbudzał zainteresowanie dzieci już podczas samego wykonywania prac plastycznych,

Pelur

Przezroczysty papier o mocnej gramaturze, dzięki czemu służy jako przekładka do książek czy albumów, natomiast w naszych dekoracjach może stanowić tło lub dodatek dodatkowo ocieplający np. użyty jako papier ozdobny do owinięcia bukietu z liści czy lawendy.

Do dekoracji użyjemy z pewnością jeszcze materiałów papierowych takich jak: chusteczki higieniczne, papier toaletowy i ręczniki papierowe, gazety, pergamin, tasiemki papierowe ozdobne i papier samoprzylepny.

Przykładowe realizacje papierowe na jesień

Rolkowe zwierzaki i inne cudaki

Za pomocą rolek papieru budujemy tułów, który malujemy bądź obklejamy, a następnie z pomocą innego rodzaju papieru tworzymy kształty ptaków, grzybów i innych żyjątek.

Dynia/ jabłko z kartek ze starej książki

Stara, niepotrzebna książka może się stać świetnym materiałem na trójwymiarowy owoc, którego brzegi malujemy na wybrany kolor.

Koszyczki lub lampiony z rolek z motywem liści

Znów wykorzystamy rolki papieru. Doklejamy do nich tylko uchwyty i dekorujemy wg uznania. Jeśli dodatkowo wytniemy otwory w ściance koszyczka otrzymamy lampion, równie efektowny jak z innego materiału.

Papierowe wieńce

Możemy stworzyć dowolnie wybrane elementy, które później wpleciemy w wieniec. Dzięki wykorzystaniu różnego rodzaju papieru możemy otrzymać niepowtarzalne kompozycje.

Inne propozycje

 • Przestrzenne zwierzaki lub drzewka z szarego papieru -wykonywane wg opisu powyżej.
 • Papierowe listki – z bibuły, celafonu, brystolu kolorowego i każdego z wyżej wymienionych.
 • Kompozycje kwiatów z papieru na okno.
 • Bukiety papierowe.

Na każde kompozycje odnajdziemy przepisy na blogach czy forach. Wzorników, szablonów i zobrazowanych inspiracji mamy nieskończenie wiele.

Dekoracje jesienne z papieru kolorowego

A jeśli w roli głównej może wystąpić tylko papier kolorowy? Nic, po prostu rewelacja, bo ten jest niezastąpiony w każdych grafikach. Co więc możemy z niego zrobić?

 • Dynie z papieru kolorowego w kształcie harmonijki,
 • Liście z papieru orgiami,
 • Girlanda z papierowych dyni czy innych warzyw i owoców jesieni,
 • Myszki i inne zabawki z kolorowego papieru,
 • Papierowe grzyby i owoce – czyli trójwymiarowe wycinanki, które zawsze możemy przewiązać sznureczkiem i powiesić w oknie czy nad okapem w kuchni,
 • Latawce,
 • Wyklejanki szablonowe,
 • Łańcuchy papierowe.

Każde dzieło wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, dlatego jeśli nie mamy czasu sami głowić się nad zrobieniem kształtów, skorzystajmy z gotowych inspiracji z instrukcjami, jakie z łatwością wyszukamy we wszechwiedzącym Internecie.

Jesienne dekoracje z szyszek

Jesienne dekoracje z szyszekZapomniana przez nas szyszka jest jedną z najciekawszych inspiracji do udekorowania wnętrza domu. Nie tylko przyozdobimy nią jesienny czas, ale większość wykonanych ozdób możemy w późniejszym czasie użyć do ozdobienia choinki czy zwyczajnie pozostawienia na czas świąteczny na parapecie, komodzie, stoliku czy drzwiach wejściowych w formie stroiku.

Śpiące lub siedzące krasnoludki

To trudniejsze ozdoby, które wykonujemy przy użyciu dodatkowych wspomagaczy jak filc, materiały np. na rękawiczki, pomponiki jako główka, druciki na szkielety nóżek i rączek, które owijamy materiałem i itd., czyli co wyobraźnia nam podpowie.

Bukiet z szyszek

Szyszki można podoklejać do patyków (odpowiednio pomalowanych jeśli potrzebujemy) i takie układamy w wazonie (najlepiej szklanym słoju, również wypełnionym szyszkami), a całość przewiązujemy sznurkiem lub papierową wstążką.

Wieniec szyszek

To jedna z najprostszych dekoracji. Wieniec pleciemy, a więc doplatamy sznurkiem poszczególne szyszki albo możemy je ze sobą posklejać (najlepiej jednak aby robić to na wykonanej obręczy, która czuwać będzie nad zachowaniem kształtu).

Zawieszki z szyszek

Najprostszą zawieszkę stworzymy, wykorzystując ozdobne wstążki, każda innej długości, przywiązana osobno do szyszek i tak odwrócony bukiet przywiązujemy na drzwi wejściowe, na okno lub wieszamy na ścianie.

Stroik na stół z szyszkami

Wystarczy płaskie naczynie, w którym poustawiamy/ powrzucamy szyszki i wybrane przez nas dodatki (liście jesienne, kasztany czy inne), jako uzupełniający wystrój można stworzyć obrączki na serwetki z szyszek i papierowej wstążki. Świetnie pasują szczególnie do lnianych lub jednokolorowych serwetek.

Trwalszy stroik stworzymy wykorzystując skrzyneczkę drewnianą, w której poukładamy jesienne owoce z szyszkami na pierwszym planie, a całość uzupełnimy wybranymi świecami. Nie zapominajmy o świecach zapachowych, tworzących dodatkowy „zapachowy” klimat.

Poustawiane lub porozrzucane szyszki na parapecie

Mogą być naturalne lub ubarwione, np. na końcach pomalowane kolorowym lakierem do paznokci lub spryskane brokatem, co doda blasku.

Lampion jesienny z szyszkami

Nic prostszego, wykonujemy jak wyżej opisywany lampion, a zastrzeżeniem, że motywem przewodnim jest szyszka.

Słój na okno z szyszkami

Adekwatna do wskazywanej dekoracji ozdobnej. Nic prostszego jak postawienie naczynia szklanego wypełnionego szyszkami i ewentualnie dodatkowymi jesiennymi motywami. Zamiast szklanego naczynia można użyć jakiegoś starocia czy rustykalnego wiaderka.

Łańcuch z szyszek

Z niezbędnych elementów wystarczą szyszki i sznurek, dla bardziej wymagających przyda się również płótno do wykonania kokardek. Łańcuch przepięknie wygląda nad kominkiem, gdzie dzięki ocieplaniu, z szyszek wydobywać się będzie zapach lasu.

Szyszki zasadzone w doniczkach

To nic innego jak powkładanie szyszek w doniczki wypełnione ziemią, przykrytą mchem. Całość obwiązujemy wstążką i dekoracja gotowa.

Sowa z szyszki

Typowa dekoracja jesienna, gdzie odwrócona długa szyszka tworzy tułów, a uzupełnieniem są skrzydła i głowa z kartonu i bibuły czy innego papieru.

Smakowite szyszki

Najsmaczniejszym pomysłem są natomiast szyszki z ryżu preparowanego z kajmakiem, miodem czy toffi. Ma jednak duży mankament: jest bardzo nietrwała. Żywotność to kilka minut do maksymalnie 24h, ale warto spróbować!

Użyj wyobraźni

Jesienne pomysły na dekoracje nie stanowią katalogu zamkniętego. Ograniczenia postawić może wyłącznie nasza wyobraźnia. Dlatego zakaszmy rękawy i do dzieła, liście i szyszki czekają!

Leave a comment

Back to Top