Jazda konna zimą

Jazda konna zimą

Sport 0 Comment

Zima to ciężka i wymagająca pora roku – zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Jest to dosyć niebezpieczny czas zwłaszcza dla koni, które mają naturalną potrzebę przebywania na zewnątrz. Dlatego też również zimą należy zapewnić im dostęp do ruchu na świeżym powietrzu. Tylko takie działanie pozwoli im utrzymać dobrą kondycję i zdrowie oraz prawidłowo się rozwijać. Jednak zimowy czas charakteryzuje się nagłą zmianą warunków atmosferycznych. Zaczyna sypać śnieg, a w związku ze spadającą temperaturą jest po prostu coraz zimniej. Niezbędne jest więc otoczenie koni wyjątkową opieką, która pozwoli im przetrwać tę porę roku. Na pielęgnację zwierząt powinno złożyć się odpowiednie żywienie, regulowanie niedoborów witamin, jak również ochrona koni przed zimnem. Sprawdź jak do nadejścia zimy powinien przygotować się jeździec oraz jego koń!

Czy koń również odczuwa zimno?

Zimą wszystkie organizmy żywe odczuwają zmiany, jakie zachodzą w warunkach pogodowych. Dlatego też do niższych temperatur muszą dostosować się zarówno ludzie, jak i zwierzęta. W naszym przypadku możemy przecież zauważyć, że zimą ubieramy na siebie więcej warstw. Zmienia się również sposób naszego odżywiania – potrzebujemy wtedy dostarczyć organizmowi energetyczne i pełne witamin posiłki, które nas wzmocnią i dodadzą sił.

Podobnie wygląda to w przypadku zwierząt, którym człowiek w dużym stopniu musi pomóc, aby bez przeszkód przetrwały one zimę. Jednak, jeśli chodzi o konie, warto wiedzieć, że ich organizm sam w sobie jest przystosowany do przetrwania ciężkich warunków. Podstawowym mechanizmem pozwalającym tym zwierzętom przetrwać zimowy czas jest system termoregulacji. W wyniku jego działania możliwe jest utrzymanie stałej temperatury końskiego organizmu, bez względu na panujące warunki zewnętrzne. A zgromadzone ciepło nie ucieka zbyt szybko z końskiego organizmu.

Elementy mechanizmu termoregulacji

Wśród elementów mechanizmu termoregulacji u konia wymienia się przede wszystkim:

Skóra

w przypadku koni wyróżnia się ona dosyć dużą grubością. Dzięki temu w organizmie tych zwierząt nie dochodzi do nagłych zmian temperatury. Bowiem skóra jest swego rodzaju barierą sprawiającą, że do wnętrza organizmu nie przenika zimno, a nagromadzone wewnątrz ciepło nie opuszcza go zbyt szybko.

Sierść

Na końskiej skórze znajduje się również sierść, która posiada właściwości izolacyjne. Wymiana sierści zachodzi dwa razy do roku. Dzięki temu podczas zimniejszych pór roku sierść jest grubsza, a w cieplejszym czasie jej grubość się zmniejsza. Koński włos jest jednocześnie pokryty oleistą substancją sprawiającą, że sierść nie jest cały czas mokra.

Gruczoły potowe

Ilość wytwarzanego potu również w przypadku koni odgrywa niebagatelne znaczenie. Gdy organizm konia jest przegrzany pot ochładza go, dzięki czemu temperatura jego ciała zostaje wyrównana.

Układ krwionośny

Ochładzanie oraz ogrzewanie końskiego organizmu jest możliwe również dzięki regulowaniu przepływu krwi w tętnicach.

Dlatego też dobrze jest mieć świadomość, że konie w pewnym zakresie potrafią same poradzić sobie z niesprzyjającymi warunkami. Jednak człowiek, zwłaszcza w okresie zimowym, powinien otoczyć te zwierzęta szczególną opieką. Wtedy można mieć pewność, że koń przetrwa zimowy czas bez uszczerbków na swoim zdrowiu i kondycji fizycznej.

Czym wyróżnia się opieka nad koniem w czasie zimy?

Opieka nad koniem w czasie zimyZimą bardzo ważne jest zadbanie o dostarczenie koniom pełnowartościowych posiłków. Dzięki temu mogą one wytworzyć energię, która pozwala im utrzymać stałą temperaturę ciała. Jednak opieka nad koniem w czasie zimy musi także przejawiać się poprzez właściwe przygotowanie otoczenia, w którym żyje zwierzę. W pomieszczeniu, w którym spędza on największą ilość czasu musi panować odpowiednia temperatura oraz wilgotność. Niezbędne jest więc zapewnienie właściwej wentylacji, przy czym trzeba pamiętać, aby koń nie przebywał w przeciągu. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza po zimowym treningu. Wtedy należy poświęcić zwierzęciu nieco więcej uwagi i osuszyć jego sierść z wody, śniegu i lodu. Dzięki temu można skutecznie zapobiec sezonowym chorobom, jakie mogą pojawić się u konia.

Miejsce, w którym przez większość dnia przebywa koń należy regularnie wietrzyć, bowiem dostęp świeżego powietrza dla konia również jest bardzo ważny. Komfort termiczny konia może zapewnić wyposażenie go w derkę. To element wyposażenia konia, który niczym koc otula zwierzę, ochrania przed zimnem i utrzymuje nagromadzone w organizmie konia ciepło.

Jak żywić konia zimą?

Konie wyróżniają się wyjątkowo wrażliwym układem pokarmowym. Dzięki temu zawsze należy pamiętać o ich właściwym żywieniu. Jednak zimowy czas rządzi się w tej kwestii własnymi prawami, przez co niezbędne jest szczególne zwrócenie uwagi na ten aspekt opieki nad zwierzętami. Jak więc karmić konie zimą? Odpowiedź poniżej:

  • Zbilansowana dieta bezpośrednio przekłada się na stan zdrowia konia. W skład codziennego jadłospisu zwierzęcia powinny więc wchodzić produkty, które w naturalny sposób dostarczą mu niezbędnych witamin i składników mineralnych. Mowa tutaj przede wszystkim o warzywach i owocach spożywanych przez te zwierzęta. W przypadku, gdy niedobry tych mikroelementów są zbyt duże dobrym wyjściem jest podanie zwierzęciu specjalnych preparatów witaminowych.
  • Energia w organizmie konia jest produkowana dzięki spożywanemu przez niego pożywieniu. Bezpośrednio przekłada się to na możliwość utrzymania właściwej temperatury w jego ciele. W czasie zimy zwierzę potrzebuje nieco więcej tej energii, stąd jasny wniosek, że zwiększone powinny być również racje żywieniowe. Jednak ustalając wielkość i częstotliwość podawania posiłków potrzebne jest zwrócenie uwagi na potrzeby konia, jakie przejawia w tym zakresie. Podstawą zimowej diety powinna jednak stać się dieta określana mianem objętościowej, czyli włóknistej.
  • Zimą koń nie może wybiec na pastwisko, na którym rośnie zielona trawa. Dostęp do świeżej strawy jest więc mocno ograniczony. Dlatego też, w miejscu, w którym podczas zimy koń spędza najwięcej czasu należy umieścić wystarczającą ilość siana.
  • Niebagatelne znaczenie ma również ilość wody jaką zimą podaje się koniom. Nie można bowiem doprowadzić do odwodnienia zwierzęcia. Wraz z wodą zaleca się również podawać elektrolity stanowiące dodatkowe wzmocnienie. Pojemnik, w którym znajduje się woda należy regularnie sprawdzać i w razie, gdy woda zamarznie należy ją wymienić, aby koń nie skaleczył się kawałkami lodu.
  • Dosyć istotne jest także uzupełnianie posiłków pewnymi dodatkami. Wśród nich wyróżnia się chociażby zioła, takie jak: czosnek, suszona pokrzywa oraz mięta, lukrecja, rumianek, tymianek oraz dzika róża.
  • Zimową dietę konia warto wzbogacić również o przynajmniej jeden ciepły posiłek – dla przykładu może być to kolacja.
  • Pasze dla koni, w świetnej cenie znajdziesz w sklepie jeździeckim Healthy Horse. W razie wątpliwości co do wyboru, konsultanci sklepu służą pomocą.

Jak wygląda jazda konna zimą?

Zimą ani Ty, ani Twój koń nie musicie zwalniać tempa i rezygnować z aktywności. Również wtedy, gdy na zewnątrz sypie śnieg i panują minusowe temperatury można przeprowadzić trening. Jednak wcześniej należy się do niego dobrze przygotować. I to pod wieloma aspektami.

Podłoże

Przede wszystkim niezbędne jest sprawdzenie, w jakim stanie jest podłoże, po którym będzie się jeździć na koniu. Zwłaszcza, jeśli nie posiada się dostępu do krytej hali. Jeśli ten obszar znajduje się pod gołym niebem należy odśnieżyć go, jak również usunąć nagromadzony lód. Takie śliskie podłoże może okazać się dla konia bardzo niebezpieczne. W takich niesprzyjających warunkach, gdzie nie można zachować równowagi i stabilności nie trudno o wypadek oraz kontuzję.

Duże znaczenie w tym kontekście ma również pielęgnacja końskich kopyt, które mogą potrzebować nawilżenia oraz wzmocnienia.

Trening

Rodzaj treningu należy więc dopasować do typu podłoża, po jakim trzeba się będzie poruszać. Rozwaga i ostrożność jest więc priorytetem. Przed rozpoczęciem właściwego treningu lub wyjazdu w teren niezbędne jest odbycie rozgrzewki, która pobudzi konia, rozciągnie jego spięte mięśnie i przygotuje go do dalszego wysiłku. Długość i intensywność treningu musi zostać dopasowana do kondycji konia, jego zahartowania oraz warunków atmosferycznych panujących danego dnia na zewnątrz. Na zakończenie treningu nie można zapomnieć o rozstępowaniu konia, czyli jego uspokojeniu, które pozwoli zwierzęciu dojść do siebie.

Warto również regularnie sprawdzać stan zdrowia konia. Jeśli zauważy się jakieś niepokojące objawy należy odpuścić trening, a w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem. Jednocześnie bardzo ważne jest zadbanie o właściwy ubiór jeźdźca.

Strój jeźdźca

Zimowy strój jeździecki wyraźnie różni się od tego, jaki zakłada się w czasie innych pór roku. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku założenie na siebie kilku warstw ubrań. Wśród nich powinny znaleźć się: bielizna termiczna, polar, ciepła kurtka, zimowe bryczesy, rękawiczki, termobuty jeździeckie, ocieplane sztyblety, ocieplacz lub kominiarka pod kask, grube skarpety, jak również futerko na siodło.

Podsumowanie

Zimowy czas to wyjątkowy okres roku dla wszystkich miłośników jazdy konnej. Bowiem, aby w pełni bezpiecznie i komfortowo uprawiać wtedy ten sport, należy się odpowiednio przygotować. Trzeba zadbać zarówno o konia, jego otoczenie, jak i samego jeźdźca. Duża rozwaga pozwoli ustrzec się od kontuzji, czy też groźnych wypadków, jakie mogą się zdarzyć. Jednak wcale nie oznacza to, że w zimie koń musi znajdować się niejako pod kloszem. Wręcz przeciwnie, trzymanie go w zamknięciu to największy błąd jaki można popełnić. Aby wyposażyć się w niezbędny sprzęt jeździecki odpowiedni na porę zimową odwiedź sklep jeździecki Healthy Horse. Zakupisz w nim również odpowiednią paszę.

Zimą nie można rezygnować z regularnych treningów i przejażdżek. Codzienna dawka ruchu i świeżego powietrza jest dla konia bardzo ważna. Bezpośrednio przyczynia się ona do zachowania właściwej kondycji psychicznej oraz fizycznej naszego zwierzęcia. Jednak w wyjątkowych zimowych warunkach nie można przesadzać z wysiłkiem, który powinien być dopasowany do indywidualnych możliwości i kondycji zwierzęcia. Na uwadze trzeba mieć przede wszystkim dobro konia.

Leave a comment

Back to Top