Jakie meble kuchenne wybrać?

Jakie meble kuchenne wybrać?

Dom 0 Comment

Kuchnia jest pomieszczeniem, którego wystrój nie może być przypadkowy i wszystkie elementy wyposażenia powinny być do siebie idealnie dopasowane. Wnętrze musi być bowiem nie tylko eleganckie i stylowe, ale również funkcjonalne, ergonomiczne i wygodne w codziennym użytkowaniu. W przypadku planowania wystroju kuchni najważniejsze są meble kuchenne, które muszą spełniać wszystkie oczekiwania przyszłych użytkowników.

Wybór mebli kuchennych to spore wyzwanie, szczególnie dla osób, które po raz pierwszy urządzają swój dom i mieszkanie. Na rynku producentów mebli kuchennych jest tak wiele różnych rozwiązań, że często trudno jest zdecydować się na jedną, konkretną opcję. Zanim jednak wybierzemy meble, które nam się najbardziej spodobały, warto dowiedzieć się, na co konkretnie należy zwracać uwagę przy ich wyborze.

Sprawdź ofertę: kuchnie na wymiar warszawa

Kolorystyka mebli

Kolor mebli ma znaczenie szczególnie w niewielkich kuchniach. Wśród najnowszych trendów w modzie kuchennej możemy spotkać się z meblami w ciemnych, a nawet czarnych barwach. Prezentują się one naprawdę świetnie i stylowo, są bardzo eleganckie i tworzą prestiżowe, luksusowe wnętrza. Niestety, w przypadku niewielkich, często pozbawionych okna kuchni takie rozwiązanie nie jest dobrym pomysłem. Kolor mebli ma bowiem duży wpływ na to, jak optycznie postrzegane jest wnętrze. Jeśli mamy niedużą, nieustawną kuchnię, warto wybrać jasne meble, które optycznie nieco ją powiększą i rozjaśnią. Ciemne meble będą natomiast działały bardzo przytłaczająco.

Matowe czy błyszczące fronty?

Wybór frontów to kolejna kwestia, z którą trzeba będzie się zmierzyć przy zakupie mebli kuchennych. Specjaliści od kuchennego designu podkreślają, że bardziej eleganckim rozwiązaniem są meble matowe. Jednak najczęściej bardzo widoczne są na nich wszelkie zarysowania i uszkodzenia. Fronty błyszczące sprawdzają się zdecydowanie lepiej, jeśli chodzi o utrzymanie w czystości. Co więcej, są dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy optycznie powiększyć wnętrze. Odbijają bowiem zarówno naturalne światło, jak i wieczorami kuchenne oświetlenie.

Jaki materiał mebli?

Wybierając meble kuchenne warto również zwracać uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane. Oczywiście, najbardziej solidne są meble zrobione z litego drewna. Mają swój ogromny urok, a przy tym nie muszą być pomalowane na żaden kolor – świetnie prezentują się z naturalnym usłojeniem. Jest to jednak opcja droga i z pewnością nie sprawdzi się w przypadku osób, którym zależy na ekonomicznych rozwiązaniach. Tańszą alternatywą są meble wykonane z płyt drewnopodobnych, między innymi MDF. Dostępne są one w wielu wzorach czy wersjach kolorystycznych, gdyż można je wykańczać przeróżnymi materiałami. Warto jednak wybierać meble naprawdę solidne i dobrej jakości, których producent zapewnia odporność na uszkodzenia, zabrudzenia, zarysowania i inne czynniki niszczące.

Meble otwarte czy zamknięte?

W dzisiejszych kuchniach królują przede wszystkim meble zamknięte z drzwiczkami, szafkami czy szufladami. Pozwalają one na zachowanie ładu i porządku, a bałagan – nawet jeśli się pojawia – jest skrzętnie ukryty za drzwiczkami szafek. Jednak w niektórych kuchniach ciekawie prezentują się także meble otwarte z półkami na zewnątrz, a także szafki przeszklone, w których dokładnie widać, co znajduje się w środku. Takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w kuchniach rustykalnych, angielskich czy prowansalskich. Warto jednak mieć świadomość, że ten wybór wymusi na nas konieczność nieustannego sprzątania i utrzymywania wszystkiego w należytym porządku.

Gotowe czy na wymiar?

Wiele osób, które stoją przed wyborem mebli kuchennych, zastanawia się, czy kupić meble w salonie czy sklepie meblowym, czy zdecydować się na ręczne wykonanie? W tej kwestii warto mieć świadomość, że ręcznie robiona kuchnia na wymiar jest nieporównywalnie droższa niż meble gotowe. W salonach meblowych można znaleźć sporo ciekawych, efektownych i dosyć tanich zestawów meblowych, które doskonale sprawdzą się w kuchniach urządzonych w różnej stylistyce. O meblach na wymiar warto pomyśleć wtedy, gdy kuchnia jest nieustawna, znajduje się pod skosami lub ma niesymetryczną powierzchnię. Wtedy faktycznie może się okazać, że żaden z gotowych zestawów meblowych nie sprawdzi się i nie da się go dopasować do konkretnego wnętrza.

Wybierając meble kuchenne warto kierować się nie tylko ich wyglądem, ale również funkcjonalnością, wygodą użytkowania oraz łatwością utrzymania w czystości. Kuchnia jest miejscem, w którym gotujemy, spędzamy sporo czasu, a meble są wyjątkowo intensywnie użytkowane i eksploatowane. Powinny być odporne na uszkodzenia i zabrudzenia, a także łatwe w utrzymaniu w czystości. Przy zakupie kuchennych mebli nie kierujmy się też aktualnymi trendami, zwłaszcza, jeśli kuchnia ma nam służyć przez długie lata. Moda w meblach kuchennych, podobnie jak i we wszystkich innych wnętrzach, zmienia się dosyć dynamicznie. Jeśli chcielibyśmy być na czasie, musielibyśmy co kilka sezonów wymieniać meble na nowe. Warto więc postawić na coś, co będzie łączyło klasykę z nowoczesnością i będzie świetnie prezentowało się przez długi czas.

Back to Top