Jak motywować dziecko do nauki

Jak motywować dziecko do nauki

Dom, Pozostałe, Zdrowie 0 Comment

Każdy rodzić pragnie, aby jego dziecko odnosiło jak największe sukcesy w szkole. Aby tego dokonać ważne jest posiadanie talentu oraz wykonywanie systematycznej i ciężkiej pracy. Godziny spędzone nad książkami mogą okazać się efektywne, jednak jedynie wtedy, gdy dziecko będzie potrafiło skupić się na wykonywanych zadaniach. Bardzo często zdarza się, że rodzic dodatkowo musi walczyć z lenistwem dziecka i chęcią do zabawy. Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji, nie załamuj się! Sprawdź poniższe porady, zastosuj je w praktyce i przekonaj się, że motywowanie dziecka do nauki naprawdę ma sens i przynosi realne korzyści!

Jakie są rodzaje motywacji?

Na początku analizowania sposobów, dzięki którym można motywować dziecko do nauki, należy odpowiedzieć sobie na pytanie – czym w ogóle jest motywacja? Najprościej rzecz ujmując jest to swego rodzaju pobudzenie do działania, zachęta do podjęta jakieś aktywności, czy też stan gotowości do realizacji jakiegoś działania. Motywacja może mieć wiele źródeł, które wiele mówią o jej istocie. Wyróżnia się przede wszystkim dwa rodzaje motywacji – wewnętrzną i zewnętrzną. W przypadku tej pierwszej, nasze osobiste pobudki do działania wynikają z indywidualnych potrzeb, jakie skrywa nasze wnętrze. Motywacja zewnętrzna bierze się natomiast z naszego środowiska, w którym szukamy bodźca pobudzającego do działania. Mogą to być różne kary, nagrody, czy też pragnienie pokazania się z jak najlepszej strony przed innymi, czy tez wola uniknięcia porażki. Motywacja może mieć także charakter pozytywny (związany z nagrodami i dodatnimi bodźcami) lub negatywny (oparty na karach i wzbudzaniu lęku) .

Dlaczego dzieci nie chcą się uczyć?

Jeśli pracujesz z dziećmi – jesteś rodzicem lub pedagogiem, na pewno zetknąłeś się z sytuacją, w której Twój podopieczny nie chciał się uczyć. W Twojej głowie zapewne pojawiły się wtedy pytania związane z przyczyną takiego zachowania. Na pewno udało Ci się odszukać co najmniej kilka potencjalnych rozwiązań, bowiem przyczyn takiego stanu może być naprawdę wiele. Wśród nich można wyróżnić chociażby: złe samopoczucie, brak talentu do danej dziedziny wiedzy, lenistwo, chęć zajęcia się zabawą lub brak umiejętności skupienia się na danej czynności.

Jakie są sposoby motywowania dziecka do nauki?

W takich przypadkach należy więc odszukać źródło problemu i starać się z nim walczyć. Sposobem na to może być praktyczne zastosowanie następujących porad:

 • Uświadom dziecku, że nauka jest dla niego bardzo ważna – wytłumacz rolę wykształcenia w życiu każdego człowieka.
 • Ustal wspólnie z dzieckiem stabilny harmonogram codziennej nauki i ucz je systematyczności.
 • Ucz się razem z dzieckiem – pokaż mu, że Tobie również zależy na tym, aby zadanie domowe zostało przez niego dobrze wykonane, a sprawdzian został napisany na jak najwyższą ocenę.
 • Ucz poprzez zabawę, dzięki czemu nauka nie stanie się dla dziecka przykrym obowiązkiem – wykorzystuj nowoczesne technologie podczas nauki, w wolnym dla dziecka czasie udaj się z nim do muzeum, na wystawę, czy też obejrzyj z nim film np. który opowiada o tym, czego ostatnio uczył się na lekcji historii.
 • Staraj się dawać dziecku dużo swobody – nadmierna ingerencja i kontrola mogą przynieść skutki odwrotne do zamierzonego celu.
 • Buduj wiarę dziecka we własne siły poprzez wskazywanie jego mocnych stron i pokazywanie w jaki sposób mogą być one wykorzystane przez niego podczas nauki.
 • Nie porównuj dziecka z innymi – rodzeństwem, sąsiadami w podobnym wieku, czy koleżankami i kolegami z klasy.
 • Wspieraj rozwój dziecka w dziedzinach, w których pragnie ono poszerzać swoją wiedzę – szlifowanie talentu i pasji to niezwykle istotna sprawa.
 • Nie wywieraj na dziecku presji posiadania samych najwyższych ocen – dziecko nie musi być idealne we wszystkich kwestiach, pokaż mu więc, że to rozumiesz.
 • Nie pozwól sobie doprowadzić do tego, że dziecko popadnie w samo zachwyt i szybko osiądzie na laurach – chwal więc mądrze, znajdź w tej kwestii złoty środek.
 • Pokazuj dziecku, że akceptujesz jego słabości, jednocześnie pokaż, że warto wspólnie nad nimi popracować – samodzielne podnoszenie się z upadku jest niezwykle motywujące.
 • Nie pozwól, aby dziecko myślało, że jeśli dostanie złą ocenę Ty przestaniesz je kochać.

Podsumowanie – dlaczego warto motywować dziecko?

Pamiętaj jednak, że motywując swoje dziecko do nauki nie powinieneś występować w roli natchnionego coach’a czy psychologa. Przede wszystkim musisz być dla dziecka naturalnym wsparciem. Dziecko musi wiedzieć, że ma w Tobie przyjaciela, na którego może liczyć, a nie strażnika, który karze za niepowodzenia. Pomagaj dziecku osiągać lepsze wyniki w nauce, ucz go efektywnych zasad uczenia się i nagradzaj za sukcesy adekwatnie do sytuacji. Stawiaj przy tym realne cele, jakie ma osiągnąć dziecko. Nie powinny być one wyolbrzymionymi wymaganiami, które miałyby pomóc zrealizować Ci własne kompleksy z dzieciństwa, a dziecko doprowadzić do przemęczenia. Motywować bowiem warto, jednak trzeba wiedzieć jak to robić. Jeśli uda Ci się posiąść tę wiedzę korzyści będą obopólne – zyskasz zarówno Ty, jak i Twoje dziecko.

Leave a comment

Back to Top