Główny System Pamięciowy

Główny System Pamięciowy

Biznes, Zdrowie 0 Comment

Masz problemy z zapamiętywaniem? Nie wiesz, jak sprawić, żeby w Twojej pamięci na dłuższy czas utkwiły informacje, które powinieneś znać? Chcesz wiedzieć jak się uczyć, żeby się nauczyć? Teraz jest na to naprawdę dobre rozwiązanie. Wystarczy, że zaznajomisz się z podstawowymi zasadami, jakie rządzą Głównym Systemem Pamięciowym. Dowiedz się jak działa taka metoda, zastosuj ją i raz na zawsze zapomnij o wszystkich swoich problemach z zapamiętywaniem!

Czym jest Główny System Pamięciowy?

Początków Głównego Systemu Pamięciowego należy upatrywać już nawet trzysta lat temu. W połowie XVII wieku, Stanisław Mink zaprezentował to rozwiązanie i przedstawił zasady, które regulują jego działanie. Od tego czasu taka metoda zapamiętywania staje się coraz bardziej popularna i częściej wykorzystywana. Nie jest to pierwsza z mnemotechnik, jakie kiedykolwiek powstały. Jest ona jednak jedną z najbardziej zaawansowanych. Pozwala na własnym przykładzie zobaczyć jak wielką moc ma nasza wyobraźnia i jak ogromne możliwości drzemią w naszym umyśle. Wystarczy tylko, że dobrze go nakierujemy i systematycznie będziemy go ćwiczyć. Dzięki takiemu systemowi nauka staje się bardziej efektywna i skuteczna. Wizualizacja pozwala tworzyć całe kompilacje skojarzeń. Jednak wspomnieć trzeba, że tej techniki nie można zrozumieć tak szybko. Należy poświęcić jej odpowiednio wiele czasu i uwagi. Początki mogą być trudne, jednak pojawienie się pierwszych efektów zmobilizuje do dalszego działania. Warto więc zainwestować swój czas w zapoznanie się z tą metodą.

Jak działa ta metoda zapamiętywania?

Główny System Pamięciowy to jedna z mnemotechnik, które uproszczają proces zapamiętywania. Ten system związany jest ze swego rodzaju wizualizacją, która pozwala dopasować kolejne cyfry – od zera do dziewięciu – do poszczególnych znaków alfabetu fonetycznego. Wystarczy, że zapamiętasz jaka cyfra związana jest z konkretną literą alfabetu. Ustalone zostało następujące przyporządkowanie cyfr do liter, warto utrwalić je w swojej pamięci:

– 0 – litera s lub z
– 1 – litera d lub t
– 2 – litera n
– 3 – litera m
– 4 – litera r
– 5 – litera l
– 6 – litera j
– 7 – litera k lub g
– 8 – litera f lub w
– 9 – litera b lub p

Teraz przychodzi najlepszy moment, który przypomina świetną zabawę. Bowiem mając do zapamiętania jakiś ciąg cyfr, musisz przełożyć je na ciąg liter, z których stworzysz jakieś proste słowo. Jedno słowo łatwiej jest zapamiętać. Kiedy w danym momencie przywołasz je ze swojej pamięci od razu będziesz wiedział jaki szereg cyfr on symbolizuje.

Dlaczego warto wykorzystywać Główny System Pamięciowy?

Główny System Pamięciowy jest naprawdę pomocnym rozwiązaniem. Mogą korzystać z niego uczniowie oraz studenci przygotowujący się do sprawdzianów i egzaminów. Taka technika zapamiętywania sprawdzi się również w codziennym życiu. Korzystając z tej pomysłowej metody możesz na długo zatrzymać w swojej głowie informacje takie jak:

 • wzrasta szybkość zapamiętywania niezbędnych informacji
 • proces zapamiętywania oparty jest na klasycznym i łatwym schemacie
 • umożliwia zapamiętywanie zarówno liczb jak i słów
 • można zapamiętać poszczególne informacji w konkretnej kolejności
 • w taki sposób można zapamiętać krótkie wiadomości, ale również te nieco bardziej rozbudowane i skomplikowane
 • to świetna metoda na zapamiętywanie dat historycznych – szczególnie docenią to uczniowie przygotowujący się do sprawdzianów
 • ułatwia skojarzenie numeru telefonu z jego posiadaczem
 • informacja zostaje powiązana z określonym obrazem, więc łatwiej jest ją przywołać w odpowiednim momencie
 • skojarzenia i rymowanki sprawiają, że zapamiętywanie staje się jeszcze prostsze
 • dzięki wykorzystaniu takiego systemu możesz pobudzić swoją wyobraźnię do działania i aktywności
 • zapamiętując tą metodą listę zakupów już nigdy nie zapomnisz o produktach, które chciałeś kupić
 • kojarząc w ten sposób daty i terminy spotkań za każdym razem dotrzesz na czas
 • zapamiętasz w taki sposób nawet długie szeregi liczb, takie jak numer PESEL lub NIP
 • takie zapamiętywanie pozwoli szybko zapamiętać harmonogram i plan zajęć na cały tydzień
 • ćwiczenie technik pamięciowych pobudza Twój mózg do działania i spowalnia proces starzenia się

Podsumowanie

Jak więc widzisz, z Głównego Systemu Pamięciowego możesz korzystać w wielu sytuacjach. Wystarczy, że wypróbujesz jego zastosowanie w praktyce, a sam przekonasz się czy w twoim przypadku jest to skuteczne rozwiązanie. Być może dotąd poznałeś już jakieś inne systemu ułatwiające zapamiętywanie. Jednak na pewno żaden z nich nie był tak efektywny jak Główny System Pamięciowy. To metoda bardziej wyrafinowana, oryginalniejsza, wymagająca więcej wysiłku, ale sprawiająca, że zapamiętane informacje pozostają w pamięci na długi czas. Mało tego, bazując na możliwościach, jakie daje to rozwiązanie można tworzyć inne, podobne do takiego sposoby, które jeszcze bardziej poszerzają zakres działania. Teraz już nie musisz martwić się, że czegoś nie zapamiętasz – wystarczy, że skorzystasz z Głównego Systemu Pamięciowego.

Leave a comment

Back to Top