Cięcie laserowe – zastosowania

Cięcie laserowe – zastosowania

Biznes 0 Comment

Nowoczesne, laserowe cięcie metalu oraz innych tworzyw ma obecnie coraz większe zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Dużą zaletą wykorzystania lasera jest przede wszystkim dokładność, precyzja, szybkość wykonywania prac oraz wszechstronność samego lasera. Przy jego wykorzystaniu można tworzyć duże, wielokształtne powierzchnie, jak i detale, które wymagają bardzo dokładnego dopracowania wszystkich najmniejszych elementów.

Laserowe cięcie metalu polega na skierowaniu na niego wysokoenergetycznej wiązki lasera, która tnie powierzchnię poprzez jej całkowite stopienie lub odparowanie. Zastosowania cięcia laserem są przeróżne dzięki jego wszechstronności. Tego rodzaju obróbka jest wykorzystywana w przemyśle motoryzacyjnym, produkcji zaawansowanych technologicznie maszyn i urządzeń oraz w wielu dziedzinach nauki. Lasery pracują sprawnie, wydajnie, nie trzeba ich obsługiwać przy wycinaniu każdego elementu. Wystarczy odpowiednio zaprogramować maszynę i można obserwować, jak pracuje ona bez udziału operatora.

Co można ciąć laserem?

Za pomocą cięcia laserowego można obrabiać nie tylko różne powierzchnie wykonane z blachy czy stali. Równie dobrze laser sprawdza się przy obróbce drewna, papieru, gumy, akrylu, a także papieru, polistyrenu czy poliwęglanu. Za pomocą cięcia laserowego można więc tworzyć nie tylko elementy przemysłowe, ale również meble, dodatki do wnętrza, elementy wykończenia. Lasery mają również zastosowanie w nowoczesnych drukarniach, gdyż pozwalają na doskonałe przycinanie papieru czy innych powierzchni drukowanych, nadając im nawet najbardziej fantazyjne kształty. Cięcie laserowe wykonywane jest za pomocą specjalistycznych maszyn, dzięki czemu możliwe jest zapewnienie dużej powtarzalności, a przy tym stuprocentowej dokładności. Bez względu na to, czy przycinamy kilka sztuk elementów czy chcemy wytworzyć ich kilka tysięcy, za każdym razem wszystkie gotowe produkty będą identyczne z dokładnością co do setnych milimetra. Tak duża dokładność lasera pozwala więc na jego wykorzystanie w pracach wymagających ogromnej precyzji, z którymi ludzka ręka, nawet najbardziej doświadczonego fachowca, nie poradziłaby sobie.

Zalety laserowego cięcia

Szybkość i dokładność cięcia z wykorzystaniem lasera to niejedyne zalety tej formy obróbki metalu i innych materiałów. Dużą zaletą jest również fakt, że kształty wycięte przez laser są produktami końcowymi i nie muszą już być poddawane żadnej dalszej obróbce. Nie ma więc konieczności stosowania żadnych dalszych zabiegów, które miałyby na celu wykończenie elementów na przyciętych krawędziach. A to pozwala na ograniczenie nakładów pracy i czasu, jaki jest potrzebny na przygotowanie materiału. Cięcie laserowe pozwala również praktycznie do minimum wyeliminować straty materiału, co ma ogromne znaczenie przy produkcji na dużą skalę, zwłaszcza na drogim i trudnym materiale.

Lasery nie zużywają się

Sporą zaletą cięcia laserowego jest również trwałość i wytrzymałość urządzeń wykorzystywanych do pracy. W odróżnieniu od różnych maszyn stosowanych do cięcia mechanicznego, lasery nie zużywają się, nie stępiają i zawsze pracują tak samo sprawnie i wydajnie. Nie ma więc konieczności wymiany ich na nowe. Oczywiście, należy mieć świadomość, że nowoczesne maszyny dokonujące obróbki materiałów za pomocą laserów, to bardzo zaawansowane technologicznie urządzenia, które wymagają odpowiedniego programowania, pilnowania, czy wiązka lasera jest prawidłowa oraz bardzo precyzyjnego zaplanowania linii cięcia. Maszyny musza więc być obsługiwane przez doświadczonych operatorów CNC, którzy mają kwalifikacje, uprawnienia oraz sporą wiedzę na temat planowania poszczególnych etapów produkcji.

Jak każda metoda, laser również ma minusy

Osoby, które znają się na cięciu blachy i innych materiałów, doskonale zdają sobie sprawę, że każda metoda ma swoje wady i zalety, dlatego zawsze formę obróbki należy dopasować do indywidualnych potrzeb. W przypadku lasera jako wadę można uznać fakt, że dobrze tnie tylko do pewnej grubości. Nie da się wiec idealnie przycinać nieograniczenie grubych blach. Im grubsza powierzchnia do przecięcia, tym bardziej stracić może jakość i precyzja jego wykonania. Kolejnym minusem cięcia laserowego jest również dosyć kosztowna technologia. Maszyny i urządzenia do laserowego ciecia są bardzo zaawansowane technologicznie, a co za tym idzie – należą do produktów drogich. Nie każdy zakład przemysłowy może więc sobie pozwolić na inwestycję w tego rodzaju sprzęt.

Leave a comment

Back to Top