Ból podbrzusza

Ból podbrzusza

Zdrowie 0 Comment

Ból brzucha to jedna z najczęstszych dolegliwości, z jaką pacjenci zgłaszają się do lekarza. To dosyć powszechne schorzenie może występować zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W zależności od konkretnego przypadku różna jest jednak przyczyna takiej przypadłości, czy też stopień jej nasilenia, charakter oraz rodzaj odczuwalnego bólu. Jednak bez względu na intensywność, ból brzucha jest objawem, którego po prostu nie można zlekceważyć. Szczególnie, że może on świadczyć o rozwijaniu się w naszym organizmie nowych stanów chorobowych. Sprawdź więc czym charakteryzuje się ból dolnej części brzucha, jakie są jego objawy i przyczyny oraz jak przebiega leczenie tej dolegliwości.

Jaka jest anatomia jamy brzusznej?

Ból brzucha jest niepokojącym symptomem sprawiającym, że pragnie się zlokalizować źródło takiej dolegliwości. Dobrze jest wiedzieć, że przyczynę bólu można spróbować odkryć jeszcze przed wizytą u specjalisty. Pozwala na to posiadanie przynajmniej elementarnej wiedzy z zakresu anatomii naszego organizmu, a szczególnie na temat organów znajdujących się w jamie brzusznej. Ból odczuwalny w konkretnym miejscu może być bowiem bezpośrednim sygnałem świadczącym o nieprawidłowościach związanych z funkcjonowaniem danego organu wewnętrznego, który się tam znajduje. W związku z tym bólami podbrzusza nazwać można ogół dolegliwości, których bezpośrednie źródło umiejscowione jest w dolnej części brzucha, poniżej wysokości pępka.

Warto więc raz na zawsze zdobyć wiedzę na temat anatomii naszego brzucha. Tym bardziej, że jego lewa i prawa strona wyraźnie się od siebie różnią – zwłaszcza rodzajami znajdujących się tam narządów wewnętrznych.

Co znajduje się po lewej stronie brzucha?

Najważniejsze narządy wewnętrzne, które umiejscowione są po lewej stronie brzucha to: żołądek, lewa nerka, lewy jajnik, część okrężnicy, trzustka oraz śledziona. Znajomość położenia tych organów jest niezwykle przydatna i pozwala w przybliżeniu określić źródło odczuwalnego bólu.

Ból brzucha po lewej stronie

Długi oraz uporczywy ból okolic podbrzusza, który promieniuje aż do pleców może wskazywać na problemy z trzustką, chociażby takie jak zapalenie trzustki. Ból zlokalizowany po lewej stronie brzucha, pod żebrami, może sygnalizować powiększenie się śledziony, która uciska znajdujące się wokół niej narządy. U kobiet ból lewej strony brzucha może ponadto świadczyć o zapaleniu jajników czy też guzów narządów rozrodczych. Natomiast pulsujący, ostry i promieniujący ból, umiejscowiony w tej części brzucha może być powiązany nawet z tętniakiem aorty brzusznej.

Równie dobrze ból lewej części podbrzusza może wskazywać na problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu moczowego.

Inne dolegliwości związane z tak zlokalizowanym bólem mogą być następujące: choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, stan zapalny błony śluzowej żołądka, zapalenie otrzewnej, kamica nerkowa, stany zapalne miednicy, zaburzenia perystaltyki układu pokarmowego, półpasiec oraz przepuklina. Jak doskonale więc można zauważyć, ból po lewej stronie brzucha jest dosyć łatwy do rozpoznania, jednak z uwagi na mnogość przyczyn, jakie mogą go wywoływać dosyć trudno jest jednoznacznie wskazać przyczynę tak zlokalizowanych dolegliwości. Receptą na to jest wizyta u lekarza i wykonanie specjalistycznych badań.

Co znajduje się po prawej stronie brzucha?

Odczuwasz ból prawej strony brzucha i zastanawiasz się jakie czynniki mogą go powodować? Zwróć uwagę na organy wewnętrzne, które są tam zlokalizowane. A są to przede wszystkim: pęcherzyk żółciowy, wątroba, wyrostek robaczkowy, jelito ślepe oraz część wstępująca okrężnicy. Być może to właśnie oni są winowajcami Twojego złego samopoczucia.

Ból brzucha po prawej stronie

Ból brzucha po prawej stronieSamo stwierdzenie, że ból zlokalizowany jest w prawej części podbrzusza tak naprawdę nie świadczy jeszcze o niczym konkretnym. Równie istotne jest określenie jego charakteru, jak również stopnia intensywności – pozwoli to na bardziej konkretne określenie przyczyny bólu. Ból może być chociażby epizodyczny, przewlekły, pulsujący, stały, tępy, czy też ostry. A może być związany z występowaniem następujących schorzeń: zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie dróg żółciowych, kolka żółciowa, zespół jelita wrażliwego, choroby wątroby, zapalenie pęcherzyków nasiennych lub kamica żółciowa. Kłucie z prawej strony podbrzusza może świadczyć również o owulacji, czy też występowaniu problemów ginekologicznych i tak zwanych „kobiecych” chorób. W tym przypadku spektrum możliwości związanych z przyczynami bólu również jest niezwykle szerokie. Jednoznaczna diagnoza, co do wskazania źródła bólu musi więc opierać się na wywiadzie lekarskim i wynikach przeprowadzonych badań.

Jakie są objawy bólów podbrzusza?

Ból uważany jest za jeden z symptomów chorobowych. Może mieć on różny charakter oraz intensywność. Jest to uczucie dyskomfortu, które potrafi rozregulować nasze normalne funkcjonowanie. Jednak pełni on również dosyć pozytywną rolę. Ból ostrzega bowiem, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego, a jego poszczególne organy nie działają w pełni prawidłowo. Dzięki temu możliwe jest szybkie zauważenie problemu i pojęcie odpowiednich kroków mających na celu jego wyeliminowanie.

Ból podbrzusza jest dolegliwością, której towarzyszyć mogą również inne oznaki wysyłane przez organizm. Ich kumulatywne zaistnienie powinno skłonić do skorzystania z pomocy lekarskiej. Warto zwracać uwagę chociażby na: gorączka, dreszcze, ogólne osłabienie organizmu, omdlenia, nadmierne pocenie się, nadwrażliwość brzucha na dotyk, spadek masy ciała, krwawienie z odbytu, nudności, wymioty oraz biegunka.

Ból podbrzusza u mężczyzn

Ból brzucha u mężczyznBóle podbrzusza mogą mieć różne przyczyny. Ich kategoryzacja wyróżniania jest również na podstawie płci osoby, którą dotyka ból. W związku z czym istnieje szereg schorzeń, które mogą pojawiać się u mężczyzn, a jednym z ich objawów jest właśnie ból dolnej części brzucha. W przypadku panów ból w podbrzuszu może być wywołany przez problemy trawienne, czy też zaburzenia pracy układu pokarmowego, do których zaliczyć można na przykład zaparcia.

Innej przyczyny można upatrywać także w problemach z prostatą, takimi jak nowotwór tego narządu, zapalenie lub rozrost prostaty, czy też choroby gruczołu krokowego. Bardzo często w przypadku mężczyzn bóle podbrzusza świadczą o chorobach układu moczowego. Wtedy towarzyszą im następujące objawy: dyskomfort i problemy z oddawaniem moczu, częstomocz, przedwczesny wytrysk, czy kłopoty z erekcją. Pojawiający się ból dolnej części brzucha może być także związany z wystąpieniem przepukliny pachwinowej.

Ból podbrzusza u kobiet

W przypadku kobiet sytuacja wygląda podobnie – jest bowiem wiele schorzeń, które są typowe tylko i wyłącznie dla pań. W dużej mierze dotyczy to dolegliwości związanych z cyklem miesiączkowym, który powszechnie wiąże się z bólem odczuwalnym właśnie w dolnej części brzucha. W tym kontekście najbardziej dokuczliwe wydają się być bóle menstruacyjne. Trwają one zwykle na kilka dni przed krwawieniem, jak i na początkowym etapie miesiączki. Później bóle mogą pojawić się także w związku z owulacją.

Ból podbrzusza w przypadku kobiet może także świadczyć o rozwoju tak zwanych „kobiecych” chorób, które dotyczą funkcjonowania układu rozrodczego. Mowa tu chociażby o zapaleniu jajników lub miednicy, nowotwór trzonu macicy i jajnika, jak również torbiele jajników, skręty jajnika, endometrioza czy mięśniaki macicy. Gdy kobieta jest w ciąży i odczuwa silne bóle podbrzusza może być to związane z poronieniem. Bóle mogą być jednak powiązane także z ciążą pozamaciczną. Jednak nie można zamykać oczu również na inne możliwości, bowiem przyczyn może być zdecydowanie więcej. Ginekologiczne podłoże bólu brzucha jest pierwszym, które przychodzi do głowy w przypadku kobiet, jednak należy pamiętać, że nie jedynym. Należy więc zachować otwartość umysły, aby w razie potrzeby wziąć pod uwagę również inne ewentualności. A wszystko to w trosce o swoje zdrowie.

Kłujący ból w prawym podbrzuszu

Kłujący ból w podbrzuszu jest jedną z najczęściej spotykanych odmian tej dolegliwości. Związany jest on zwykle z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Warto zwracać uwagę właśnie na taki rodzaj bólu, bowiem sygnalizuje on wystąpienie dosyć skomplikowanego schorzenia. A podobieństwo objawów to wielu innych dolegliwości jedynie utrudnia samodzielne postawienie prawidłowej diagnozy.

Pierwsze objawy zapalenia wyrostka robaczkowego, które powinny rozbudzić naszą czujność to chociażby delikatne, początkowe bóle, które z biegiem czasu nasilają się oraz rozrastają i promieniują. Takiemu bólowi prawej części podbrzusza towarzyszą zwykle mdłości, nudności, wymioty oraz wysoka gorączka. Mało tego, objawy zapalenia wyrostka robaczkowego są bardziej odczuwalne przy wykonywaniu ruchów, a maleją, gdy osoba odczuwająca ból położy się z podkurczonymi nogami. W przypadku tego schorzenia niezwykle ważne jest podjęcie szybkiego działania. Jeśli więc podejrzewa się, że występuje zapalenie wyrostka robaczkowego należy zgłosić się do lekarza.

Ból podbrzusza po stosunku

Ból podbrzusza po stosunkuWarto również wiedzieć, że w niektórych przypadkach uprawianie seksu może przyczyniać się do zwiększenia intensywności bólu brzucha. Po stosunku, ból w dolnej części brzucha może doskwierać zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Taki dyskomfort jest przede wszystkim przejawem chorób, na które mogą cierpieć te osoby.

U kobiet ból może być związany chociażby z endometriozą, torbielami na jajnikach, mięśniakami i polipami na macicy, jak również nowotworami narządów rodnych. Ból podbrzusza po stosunku bardzo często występuje również u kobiet, które mają dni płodne. W przypadku, gdy ból podbrzusza jest odczuwalny podczas seksu u kobiety w ciąży należy po prostu zmienić pozycję. Natomiast, jeśli bólowi po stosunku towarzyszą wtedy krwawienia najlepiej jest udać się do ginekologa. W przypadku, gdy u mężczyzn seks kończy się bólem podbrzusza przyczyny należy doszukiwać się w problemach z pęcherzem lub prostatą.

Jakie badania wykonuje się przy bólu zlokalizowanym w dolnej części brzucha?

Osoby cierpiące na uciążliwe, powtarzające się i długotrwałe bóle brzucha, aby rozwiązać swój zdrowotny problem decydują się najczęściej na wizytę u specjalisty. Skorzystanie z pomocy lekarza jest w takim przypadku bardzo rozsądnym zachowaniem. Pozwala bowiem na konkretne wskazanie przyczyny schorzenia oraz określenie kolejny kroków, jakie należy wykonać w celu wyleczenie. Pacjent jest więc poddawany dokładnej diagnostyce, na którą mogą składać się następujące badania:

  • kolonoskopia
  • USG jamy brzusznej
  • RTG jamy brzusznej
  • badania ogólne moczu
  • badania ginekologiczne
  • badanie per rectum
  • tomografia komputerowa jamy brzusznej

Jak wygląda leczenie bólów podbrzusza?

Gdy bóle podbrzusza pojawiają się od czasu do czasu i szybko zanikają nie ma większych powodów do niepokoju. Tego rodzaju bóle można po prostu przeczekać, albo pokonać przy pomocy domowych sposobów, na przykład odpoczynku w pozycji lezącej, masażu lub rozgrzewającego okładu. Dobrym pomysłem jest również zażycie środków rozkurczających i przeciwbólowych. Sytuacja ta diametralnie się zmienia, jeśli bóle w dolnej części brzucha są silne, długotrwałe i towarzyszą im inne dolegliwości. Wtedy eksperymentowanie nie jest zalecane, a najlepszym wyjściem jest udanie się do lekarza. Pozwoli to dokładnie określić przyczynę odczuwalnego bólu. Jest to kluczowe działanie, bowiem późniejsze leczenie jest uzależnione właśnie od wskazanego powodu, z którego pojawia się ból. A trzeba pamiętać, że bardziej zaawansowane choroby, których objawem jest ból podbrzusza mogą wymagać podjęcia terapii hormonalnej bądź też przeprowadzenia zabiegu lub operacji.

Podsumowanie

Ból podbrzusza jest więc dolegliwością, której w żadnym wypadku nie można zlekceważyć. Z drugiej strony nie jest także zalecana panika. Najlepszym rozwiązaniem jest rzeczowe podejście do problemu i skupienie się na odkryciu jego problemu. Najpierw można próbować dokonać tego samodzielnie, a jeśli te działania nie przyniosą skutku pozostaje skorzystać z pomocy specjalisty.

Leave a comment

Back to Top