Autonomiczne ciężarówki

Autonomiczne ciężarówki

Uncategorized 0 Comment

Obecnie zauważalny jest ogromny rozwój branży logistycznej i transportowej. Przejawem tego jest chociażby pojawienie się autonomicznych pojazdów pozwalających w szybki sposób przebywać duże odległości, aby przetransportować nawet bardzo ciężkie towary. Cechą szczególną takich pojazdów jest to, że mogą one przemieszczać się bez udziału człowieka. Jednocześnie na uwadze należy mieć fakt, że zawód kierowcy ciężarówki cieszy się niesłabnącą popularnością. Czy oznacza to, że wraz z rozwojem technologii tysiące kierowców mogą stracić pracę? Zapoznaj się z charakterystyką autonomicznych pojazdów i sprawdź jak duże są szanse na ich pojawienie się na polskich drogach!

Jak przebiega proces wdrażania autonomii ciężarówek?

Wprowadzenie autonomicznych ciężarówek to rozwiązanie, które tak naprawdę może stać się rzeczywistością już w najbliższym czasie. Jednak jest to proces wieloetapowy mający doprowadzić do pełnego zastąpienia kierowców. Aby do tego doszło, niezbędne jest stopniowe wdrożenie poszczególnych standardów. Skala tego rodzaju rewolucyjnych zmian przewiduje pięć stopni rozwoju. Pierwszy z nich to udzielenie swego rodzaju wsparcia oraz pomocy dla kierowcy. Drugi etap sprawdzi się w szczególnie trudnych warunkach jazdy, kiedy to w pewnym zakresie praca samochodu zostanie zautomatyzowana. Przejawi się to w zakresie samoczynnego przyspieszania, skręcania, hamowania oraz zatrzymywania się pojazdu. Jednak nadzór nad tymi pojedynczymi czynnościami nadal będzie sprawował kierowca. Na trzecim etapie zautomatyzowania procesu kierowania pojazdem samochód zaczyna sam kierować. Jego aktywność opiera się na informacjach dostarczanych mu ze specjalnych czynników. Jeszcze na tym etapie dostrzegalna jest niewielka aktywność kierowcy, która sprowadza się do sprawowania swego rodzaju kontroli. Jednak jest już ona nieco niższej rangi. Człowiek jest tutaj jedynie zabezpieczeniem dla działań automatu. Obecnie znajdujemy się właśnie na tym etapie rozwoju, albo już niewiele zostało nam do jego osiągnięcia. Przedstawiciele największych koncernów samochodowych pokazują, że 2020 rok przyniesie pełne zrealizowanie tego trzecie etapu. Następnym jest oczywiście czwarty stopień, który dopiero przed nami. Tutaj rola człowieka ograniczy się już do całkowitego minimum. System działa praktycznie sam, jednak mogą pojawić się warunki, w których nie spełni on wszystkich swoich funkcji. Ostatnim stopniem wdrażania automatyzacji pojazdów jest etap piąty. Polega on na całkowitym zastąpieniu człowieka przez automatyczną ciężarówkę. Taki system powinien działać bez zastrzeżeń w każdych warunkach i trybach jazdy.

Jakie są cechy charakterystyczne autonomicznych pojazdów?

Rewolucja technologiczna dotarła obecnie także do świata transportu oraz rozwiązań logistycznych. Całkowitą nowością jest korzystanie z rozwiązań, które jednak nie wymagają aktywności ze strony człowieka. Ciężarówki, które prowadzą się same to nie wymysł rodem z powieści science fiction! To rzeczywistość, która w najbliższym czasie może stać się faktem. Oto najważniejsze właściwości cechujące autonomiczne pojazdy:

  • Autonomiczne ciężarówki mogą być wykorzystywane na wiele sposobów. Najczęściej spotyka się je w dużych portach, terenach przemysłowych lub na obszarach ogromnych przedsiębiorstw. Wkrótce tego rodzaju pojazdy mogą pojawić się także na publicznych drogach.
  • Takie pojazdy są produkowane obecnie przez wielu popularnych producentów środków transportu.
  • Ciężarówki autonomiczne mogą powszechnie pojawić się w naszej okolicy nawet za około dziesięć lat, jednak konieczne jest wprowadzenie niezbędnych zmian prawnych.
  • Rezygnacja z kierowców pozwala zdecydowanie obniżyć koszty eksploatacji pojazdów ciężarowych, średnio jest to oszczędność nawet o 28%.
  • W zakresie funkcjonowania autonomicznych ciężarówek wykorzystuje się tak zwaną zasadę platooning. Polega ona na tym, że pojazdy podróżują blisko siebie, co pozwala utrzymywać przez nich ciągłą łączność. Usprawnia to proces sterowania ciężarówkami, które są ze sobą zsynchronizowane za pomocą zamontowanych w nich czujników.
  • Tego rodzaju pojazdy ciężarowe mogą być monitorowane przez specjalne programy komputerowe, które podobnie jak ludzkie działania, nie są w stu procentach nieomylne. Warto więc podchodzić do tych rozwiązań z pewną rezerwą.

Podsumowanie

W tej sytuacji można więc postawić pytanie związane z tym, czy za kilka lat zawód kierowcy będzie jeszcze komukolwiek potrzebny. Twierdząca odpowiedź na taką właśnie wątpliwość mogłaby by być zbyt daleko idącą oznaką pozytywnego myślenia. Jednocześnie nie można bagatelizować tego rodzaju zjawiska i stać na stanowisku, że autonomiczne ciężarówki nie zyskają ogromnej popularności. Tak naprawdę to dopiero czas pokaże jak ukształtuje się ta kwestia. Taka rewolucja jest bowiem możliwa z technicznego punktu widzenia. Jednak czy współczesne społeczeństwa są przygotowane na tak ogromną zmianę? Początkowe próby testowe pokażą czy warto jest inwestować w tego rodzaju rozwiązania, reakcja ludzi może być bowiem naprawdę różnorodna.

Materiał przygotowany we współpracy z truck-expert.pl

Leave a comment

Back to Top